Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte necesare deschidere succesiune in instanta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte necesare deschidere succesiune in instanta

Unchiul meu a decedat acum doi ani, tatal meu (adica fratele) doreste sa deschida succesiunea - problema este ca tatal meu si sotia unchiului(singurii mostenitori) nu se inteleg, asa ca trebuie deschisa o actiune in istanta si nu stim exact ce trebuie facut .
Tatal meu nu are nici macar certificatul de deces si nici nu stie daca sotia a facut succesiunea, deoarece ea a intrerupt orice fel de legatura cu noi . As vrea sa stiu daca ma poate ajuta cineva cu detalii despre ce trebuie facut exact.
:-/
-inscris de la notarul public conform caruia nu s-a dezbatut succesiunea de pe urma defunctului x. (aproximativ 200 lei taxa)
-acte de stare civila
-acte de proprietate ale bunurilor din masa de impartit
-taxa timbru
-timbru judiciar
-cerere de chemare in judecata
- bani (pentru expertizele judiciare), timp ...
bafta !
Multumesc mult pentru raspuns, dar aveam nevoie de ceva mai detaliat.
Imi poate recomanda cineva un avocat bun in Timisoara?