Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... PLANGERE PENALA
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

PLANGERE PENALA

Salutare tuturor, o mare intrebare!IN CAZUL IN CARE INSTANTA CIVILA PRONUNTA O HOTARARE DEFINITIVA SI IREVOCABILA reclamantul mai are voie sa chieme in instanta paratul pentru acelasi motiv in care instanta sa pronuntat?INTREBAREA 2: instanta unui judet sa pronuntat in favoarea reclamantului iar o alta instanta a altui judet favorabil paratului dar definitiv si irevocabil. la mijloc se mai afla si o rezolutie a unui dosar penal in care tot paratul a demonstrat buna credinta si reclamantul a declarat in contradictoriu cu cererile adresate instantei civile, adica a mintit si minte in continuare ca ar fi platit o suma mai mare,pe care o mentioneaza ca a platit-o in instanta civila dar la penal recunoaste ca nu a platit aceea suma, cum se poate face o plangere penala impotriva acestuia pentru daune morale,defaimare,denunt calomnios??? VA MULTUMESC ANTICIPAT
Exista doua hotarari potrivnice, una favorabila reclamantului si alta pratului,pentru acelas obiect?
obictul il face 2 promisiuni bilaterale de vanzare, cele 2 promisiuni sunt date in aceeasi zi de pentru 2 suprafete teren, 1 in ILFOV si unul in GIURGIU, promitentul vanzator promite spre vanzare cele 2 suprafete si totodata il imputerniceste pe promitentul cumparator prin o PROCURA SPECIALA in care acesta se obliga sa faca toate demersurile necesare vanzari,in termen de 1 an,cumparatorul na face nimic din acele obligati si il chiama pe parat in instanta pentru ca instanta sa pronunte o HOTARARE CARE SA TINA LOC DE ACT AUTENTIC,asta la instanta din ilfov, iar PARATUL il chiama pe promitentul cumparator la instanta GIURGIU unde se afla cel de al 2 lea teren ,vazanda astea pr cumparator vinde bunurile imobile in calitate de mandatar, toate astea au durat aprox 3 ani, DUPA ASTA PROMITENTUL CUMPARATOR FACE O PLANGERE PENALA CAU CA PARATUL A AVUT INTENTIA SA-L INSELE SI CA OBLIGATIA LUI A FOST SA FACA EL ACTELE, clar nu a spus ca a fost mandatat el pt acest lucru,a urmat audierile cu interogatorii,probe,inscrisuri martorii, in rezolutia dos penal PROCURORUL dat NE INCEPEREA URMARIRI PENALE IN POTRIVA PARATULUI CARE A ARATAT BUNA CREDINTA BA MAI MULT SA SPECIFICAT CA IN BAZA ACELOR PROMISIUNI NU SA FACUT TRANSFERUL DE PROPRIETATE,SI CA PROPRIETAR RAMANE PARATUL, In instanta civila reclamantul pro cumparator sustine ca a a achitat in intregime pretul, dar in REZOLUTIUNEA DOS PENAL ACESTA A AFIRMAT CA A PLATIT DOAR O PARTE DIN SUMA TOTALA,
PE SCURT LA SUPRAFATA DIN ILFOV INSTANTA SA PRONUNTAT DUPA RECURSUL RECLAMAntului definitiv si irevocabil, iar la GIURGIU instanta retine ca acesta a platit pretul. asta pentru ca nu a avut posibilitatea financiara de a angaja un aparator si acolo paratul, dar sa nu omitem ca exista rezolutia dosarului penal sus mentionat, ce trebuie facut in situatia in care acest promitent cumparator a facut o noua actiune pe acelasi obiect ce a fost judecat 5 ani si pronuntat definitiv si irevocabil,,

???????? MULTUMESC ANTICIPAT
BOGDAN EUGEN a scris:

Salutare tuturor, o mare intrebare!IN CAZUL IN CARE INSTANTA CIVILA PRONUNTA O HOTARARE DEFINITIVA SI IREVOCABILA reclamantul mai are voie sa chieme in instanta paratul pentru acelasi motiv in care instanta sa pronuntat?INTREBAREA 2: instanta unui judet sa pronuntat in favoarea reclamantului iar o alta instanta a altui judet favorabil paratului dar definitiv si irevocabil. la mijloc se mai afla si o rezolutie a unui dosar penal in care tot paratul a demonstrat buna credinta si reclamantul a declarat in contradictoriu cu cererile adresate instantei civile, adica a mintit si minte in continuare ca ar fi platit o suma mai mare,pe care o mentioneaza ca a platit-o in instanta civila dar la penal recunoaste ca nu a platit aceea suma, cum se poate face o plangere penala impotriva acestuia pentru daune morale,defaimare,denunt calomnios??? VA MULTUMESC ANTICIPAT

In procedura civila exista alte doua cai extraordinare de atac impotriva unei decizii irevocabile pronuntata intr-un recurs... Cand pe problema supusa discutiei se refera si la o marturie mincinoasa, demonstrata ulterior ca nefiind conforma cu realitatea, ar trebui sa intelegi ca ce nu ai demonstrat pe legea penala, in legea civila ramane valabila hotararea judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila!
tudorioan a scris:

BOGDAN EUGEN a scris:

Salutare tuturor, o mare intrebare!IN CAZUL IN CARE INSTANTA CIVILA PRONUNTA O HOTARARE DEFINITIVA SI IREVOCABILA reclamantul mai are voie sa chieme in instanta paratul pentru acelasi motiv in care instanta sa pronuntat?INTREBAREA 2: instanta unui judet sa pronuntat in favoarea reclamantului iar o alta instanta a altui judet favorabil paratului dar definitiv si irevocabil. la mijloc se mai afla si o rezolutie a unui dosar penal in care tot paratul a demonstrat buna credinta si reclamantul a declarat in contradictoriu cu cererile adresate instantei civile, adica a mintit si minte in continuare ca ar fi platit o suma mai mare,pe care o mentioneaza ca a platit-o in instanta civila dar la penal recunoaste ca nu a platit aceea suma, cum se poate face o plangere penala impotriva acestuia pentru daune morale,defaimare,denunt calomnios??? VA MULTUMESC ANTICIPAT

In procedura civila exista alte doua cai extraordinare de atac impotriva unei decizii irevocabile pronuntata intr-un recurs... Cand pe problema supusa discutiei se refera si la o marturie mincinoasa, demonstrata ulterior ca nefiind conforma cu realitatea, ar trebui sa intelegi ca ce nu ai demonstrat pe legea penala, in legea civila ramane valabila hotararea judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila!

MA INTERESEAZA DACA ESTE NORMAL CA OBICTUL UNUI PROCES CIVIL RAMAS DEFINITIV SI IREVOCABIL ESTE VALABIL IN SI LA JUDECATORIA CARE A RETINUT CA PROMITENTUL CUMPARATOR A PLATIT PRETUL, (FAPT CE REZOLUTIA DOSARULUI PENAL INTENTAT DE ACEST PROMITENT CUMPARATOR PT INSELACIUNE DEMONSTREAZA CA TOT EL ESTE DE REA CREDINTA SI A SI AFIRMAT CA NU A PLATIT ACEL PRET, PE CARE IN INSTANTA CIVILA SUSTINE CA LA PLATIT, MULTUMESC ANTICIPAT