Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... PLANGERE PENALA
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

PLANGERE PENALA

Salutare, ma ajuta cineva???? am o rezolutie a unui dosar penal in care reclamantul recunoaste ceea ce nu recunoaste la instanta civila! paratul are neinceperea urmariri penale si totodata o hotarare definitiva si irevocabila, dar reclamantul continua cu fel de fel de actiuni in instanta, pe plan penal ce se poate face? exista o solutie pentru a face plangere la parchet ?? va multumesc
Trebuie sa detaliati putin etapele procesuale si procedurale parcurse pentru a obtine un raspuns optim.
Salutare,totul a inceput asa: sau inchieiat 2 promisiuni bilaterale de vanzare-cumparare si totodata o procura speciala in scopul ca promitentul cumparator sa se ocupe de obtinerea documentelor necesare vanzari-cumparari a 2 imobile teren situate in judete diferite,Promitentul vanzator ia acordat un termen de un an promitentului cumparator si totodata mandatarul sau, Promisiunile sau inchieiat in fata notarului public,din pacate promitentul vanzator a semnat ca a primit suma mentionata in acte in accea zi, dar adevarul este ca a avut o intelegere cu Promitentul cumparator sa semneze ca acesta sa poata face un credit bancar in vederea achitari diferentei de o anumita suma,naiv si fara cunostinte juridice acesta promitentul panzator a semnat si a asteptat ca mandatarul si totodata cumparatorul sau sa obtina actele si sa-i plateasca diferenta care a ramas verbala doar,

At trecut acel an termen vanzatorul a mers la primaria unui judet sa vada ce se intampla cu situatia terenului, aici a aflat ca mandatarul sau a depus o interdictie de ase ocupa orcine altcineva de acte mentionand ca are procura in acest scop, vanzatorul a la sunat iar acesta a refuzat orice dialoc, spunandui acesta ca a vandut terenurile, ATENTIE ne avand acest drept mandatarul a semnat in numele vanzatorului si a incasat o suma de bani, dupa aceia la citat tot pe vanzator in instanta ca instanta sa pronunte o hotarare in loc de act autentic, acesta promitentul cumparator mentionand ca a platit pretul si a omis in mod intentionat sa aduca la cunostinta instantei ca el a fost mandatarul vanzatorului si ca a incasat o suma de bani in numele acestuia,
In timpul procesului civil acesta a facut o plangere la politie cum ca paratul promitent vanzator a vrut sa-l insele, in urma audierilor paratul vanzator a dat dovada de buna credinta si a depus la dosar probe: notificari executor judecatoresc, un scris sub semnatura plivata in care cumparatorul mandatar recunostea ca nu a platit intreaga suma de bani, acesta afirmand chiar in timpul audierilor ca a platit doar o parte si diferenta urma dupa ce obtinea un imprumut.
in urma acestor audieri parchietul de pe langa o judecatorie a emis rezolutia in care saq dat neinceperea urmariri penale fata de promitentul vanzator care prin probe a dovedit buna credinta ,si sa mentionat ca tot el vanzatorul ramane proprietar cu drepturi depline. intre timp sa pronuntat si instanta civila care dupa 5 ani sa pronuntat Definitiv si Irevocabil resingand cererea reclamantului promitent cumparator si totodata mandatar, acesta este doar la un judet, cel de al 2 lea teren instanta retine ca promitentul a platit intraga suma, mentionez ca la aceasta instanta nu sa prezentat vazatorul pentru ca nu a avut posibilitatea materiala sa prezentat fara aparator de 2 -4 ori.
Iar in momentul de fata promitentul cumparator a facut un dosar care are acelasi obiect in care instanta sa pronuntat definitiv si irevocabil,
CE ESTE DE FACUT IN SITUATIA ASTA?? VA MULTUMESC
De aplicat împotriva reclamantului, ART.259, COD PROCEDURÃ PENALÃ.
O alta varianta nu exista??? ceva ??nu denunt, o plangere penala