Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... decontare cotizatii catre U.A.P.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

decontare cotizatii catre U.A.P.

A-si dori un raspuns cat mai oficial despre acest aspect.Eventual,un numar de lege in acest sens.Se deconteaza pe numar de apartamente, sau pe numar de persoane, de catre asociatia de propietari ? Multumesc si pentru raspunsul anterior.
Incercand sa inteleg ce inseamna UAP am dat o cautare pe goagal, si sunt in ceata:
UAP = Uzina de Automobile Pitesti ? (denumirea socialista a Dacia Pitesti)
UAP = Uniunea Artistilor Plastici din Romania ?
UAP = United Architects of The Philippines ?
UAP = Uniunea Asociatiilor de Proprietari ?

Banuiesc ca e ultima varianta.
Si atunci, revenim la tipul cheltuielilor si mai ales la generarea lor:
- cheltuieli generate de numar de persoane
- cheltuieli generate de proprietate
- cheltuieli generate de beneficiari
- cheltuieli inregistrate de contoare

Cotizatia Dvs. cum a fost stabilita? Suma unica pentru asociatie? In functie de numarul de apartamente? in functie de numarul de persoane?
Daca este unica o repartizati pe cota indiviza
Daca este in functie de oricare din celelalte constante, o repartizati la fel cum a fost generata.
arockz, utilizator
Scuze. Uniunea asociatiilor de propietari,asigurand pentru aceste asociatii niste servicii de control, de consultanta, de asistenta, percep de la acestea o taxa lunara. Ma intereseaza, cum e legal sa se ia aceasta taxa, de la propietari- functie de numar de persoane in familie sau pe cota indiviza.
V-am dat cateva exemple de cum se genereaza costurile si cum ar tebui sa se repartizeze la randul lor. Si am pus si cateva intrebari specifice.

Daca taxa este unica si nu tine cont de marimea asociatiei, aceasta e norma sa se repartizeze pe cota parte indiviza sau chiar pe beneficiari (adica pe numar de apartamente)
Daca taxa respectiva se genereaza alfel, spuneti-mi exact ce scrie pe factura si va spun cum sa o puneti.
situatiile difera de la un oras la altul, de la o asociatie la alta, de la o UAP la alta... depinde de contractul dintre UAP si AP

pt a primi raspunsuri sincere, nu oficiale..., da-i cat mai multe informatii

succes!