Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... suucesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

suucesiune

vreau sa stiu si daca bunurile proprii dobandite inainte de casatorie sau in timpul casatoriei (donatie, mostenire) in cazul decesului sotului care detine aceste bunuri se impart si sotuui supravietuitor sau numai decendentilor?
la divort stiu ca bunurile proprii nu se impart. dar bunurile dobandite in timpul concubinajului. va mutumesc
Patrimoniul defunctului este compus din bunuri proprii si cota parte din bunuri comune. La dezbaterea succesiunii intra in masa succesorala toate bunurile defunctului atat proprii cat si cota parte din bunurile comune. Acesta se imparte intre Sotul supravietuitor si orice clasa de mostenitori cu care vine in concurs la mostenire. Concubina/ concubinul nu are drept de mostenire legala , Decat testamentara, daca testatorul a inteles sa l lase anumite bunuri dupa decesul lui.