Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Adeverinta studii efectuate la invatamant zi pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Adeverinta studii efectuate la invatamant zi pentru dosar pensie

Vă rog sa binevoiti a-mi spune ce acte am nevoie, conform legislaţiei în vigoare, la dosarul de pensionare pentru a se lua în considerare ca vechime în muncă perioada studiilor universitare. Mentionez că la Casa de pensii Mures se solicită obligatoriu adeverinţă de la facultate ceea ce ar presupune două drumuri la Iasi, unde am absolvit, intrucât cei de la facultate refuză trimiterea adeverinţei prin poştă. Având în vedere vârsta şi starea de sănătate vă rog să mă îndrumaţi cum să procedez în acest caz. Dispun de diplomă în original şi de foaia matricolă dar pe niciuna nu se precizează învăţământ zi.
Solicitarea CJP este intemeiata pe prevederile Art.76 (1) din H.G. nr.257/2011(Norme de aplicare) privind actele necesare atunci cand depuneti cererea de pensionare pentru pensia pentru limita de varsta. Se cere ,,diploma de absolvire a invatamantului universitar (original si copie) si adeverinta din care sa rezulte durata normala, perioada studiilor si faptul ca acestea au fost urmate la zi".
Puteti incerca sa duceti ,, Dispozitia de repartizare" care se elibera absolventilor numai in cazul in care acestia urmau facultatea la zi. Daca ati primit o astfel de dispozitie (depinde de anul in care ati absolvit) si nu este in posesia dvs. se poate sa o gasiti la dosarul personal de la primul dvs. angajator.
Insa Normele de aplicare se refera la adeverinta, si daca nu prezentati dovada absolvirii cursurilor la zi, acea perioada nu va fi valorificata.