avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Contributia de asigurari sociale de sanatate la ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Contributia de asigurari sociale de sanatate la pensionari

Un pensionar cu o pensie de 1200 lei si care mai are venituri suplimentare ca agent de asigurari de 3-400 lei/luna,mai trebuie sa plateasca asigurari de sanatate pt.veniturile suplimentare?
Daca trebuie,i se vor calcula din urma,inclusiv penalitati,la depunerea actelor pt.plata?

Alte discuții în legătură

Despre concediu de maternitate si ccc suciugeorgeta suciugeorgeta Am o salariata care a ramas insarcinata si as dori sa stiu ce lege trebuie sa citesc referitoare la concediu pre si post natal,cuantum indemnizatie si tot ce ... (vezi toată discuția)
Cass din venituri din chirii pensionar dariad dariad Va rog o lamurire! Cum se calculeaza CASS, in cazul veniturilor din chirii, in cazul unui pensionar, care deja plateste aceasta contributie de sanatate din ... (vezi toată discuția)
Contributii asigurari de sanatate marbostgms marbostgms Tatal meu este pensionar. Din 2009 a avut inchiriata, cu contract legal inregistrat de Finantele publice, o garsoniera. Acum i-a venit sa plateasca din urma ... (vezi toată discuția)