Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sa faca recurs sau nu?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sa faca recurs sau nu?

X este intimat acuzat de furt - Art. 208 C.P.; Parchetul de pe langa Tribunal este Recurent.
In prima faza a procesului :
Solutie: Amânat cauza la cererea inculpatului intimat pentru angajare de apărător.
Apoi a mai urmat o amanare.
Si in ultima faza : Agravarea pedepsei
Solutie: Adims apelul Parchetului. Condamnat inculpaul la 6 luni închisoare pe un termen de încercare de 2 ani şi 6 luni închisoare cu aplicarea art. 81 Cod penal.

Intrebarea mea este : Un eventual recurs ar putea schimba favorabil starea intimatului. Mentionez ca acesta lucreaza in cadrul politie. Va multumesc
In principiu, ar putea sa o schimbe favorabil, insa nu este obligatoriu.
Totusi, din ceea ce ati postat inteleg ca a fost condamnat la 6 luni de inchisoare cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei.
Care a fost condamnarea din prima instanta?
prin recurs se urmareste obtinerea unei situatii mai favorabile...in nici un caz nu i se poate agrava situatia vis-a-vis de solutia de la fond....
Buna intrebare. Fara sa vezi dosarul, de unde sa stii daca e bine sau nu. Oricum pedeapsa este mica as spune.

In nici un CAZ nu ii se poate agrava situatia in propriul recurs.
Solutie: Achitat inculpatul conform art. 18/1 Cp. Aplicat amendă administrativă
in cazul asta puteti face recurs...insa tot nu va scapa de amenda...eventual sa i se reduca din acest cuantum aplicat...