avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 965 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sa faca recurs sau nu?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sa faca recurs sau nu?

X este intimat acuzat de furt - Art. 208 C.P.; Parchetul de pe langa Tribunal este Recurent.
In prima faza a procesului :
Solutie: Amânat cauza la cererea inculpatului intimat pentru angajare de apărător.
Apoi a mai urmat o amanare.
Si in ultima faza : Agravarea pedepsei
Solutie: Adims apelul Parchetului. Condamnat inculpaul la 6 luni închisoare pe un termen de încercare de 2 ani şi 6 luni închisoare cu aplicarea art. 81 Cod penal.

Intrebarea mea este : Un eventual recurs ar putea schimba favorabil starea intimatului. Mentionez ca acesta lucreaza in cadrul politie. Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cabinet avocat Mihai Gaita , Avocat 14:16, 26 Ianuarie 2012
In principiu, ar putea sa o schimbe favorabil, insa nu este obligatoriu.
Totusi, din ceea ce ati postat inteleg ca a fost condamnat la 6 luni de inchisoare cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei.
Care a fost condamnarea din prima instanta?
prin recurs se urmareste obtinerea unei situatii mai favorabile...in nici un caz nu i se poate agrava situatia vis-a-vis de solutia de la fond....
Buna intrebare. Fara sa vezi dosarul, de unde sa stii daca e bine sau nu. Oricum pedeapsa este mica as spune.

In nici un CAZ nu ii se poate agrava situatia in propriul recurs.
Solutie: Achitat inculpatul conform art. 18/1 Cp. Aplicat amendă administrativă
in cazul asta puteti face recurs...insa tot nu va scapa de amenda...eventual sa i se reduca din acest cuantum aplicat...

Alte discuții în legătură

Latura pecuniara din penal ContSters206169 ContSters206169 am obtinut la fond pentru o inselaciune in conventii si uz de fals, 6 luni pt inselaciune si o luna pentru uzul de fals..am bele cu suspendare conditionata..Am ... (vezi toată discuția)
Recurs mihaelaro mihaelaro IN GENERAL RECURSUL SCHIMBA SPRE BINE SAU RAU ? LA PENAL (vezi toată discuția)
Condamnare Robeert Robeert Buna ziua tuturor. Am si eu niste nelamuriri in legatura cu un prieten care se afla acum in arestul politiei Focsani. Acesta, in timpul minoritatii, i-a placut ... (vezi toată discuția)