Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Intoarcere mai devreme la serviciu din concediu ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Intoarcere mai devreme la serviciu din concediu crestere copil

Salutare. As dori sa stiu de ce drepturi beneficiaza o mama care se intoarce la serviciu mai devreme. Mentionez faptul ca a nascut in iulie 2010, deci poate sta acasa doi ani cu 75% din salariu. Daca se intoarce mai devreme, pentru aceste sase luni, poate beneficia de reducere de program? Sau oricare alte drepturi. Evident m-ar interesa cadrul legislativ. Multumesc anticipat.
Va beneficia de stimulentul de insertie in valoare de 100 lei ...
A beneficiat de CCC in baza OUG 148/2005 privind susţinerea familiei în vederea creşterii copilului care spune:

Art. 3. - (1) Persoanele care sunt îndreptãţite sã beneficieze de indemnizaţia pentru creşterea copilului, reglementatã de prezenta ordonanţã de urgenţã, şi realizeazã venituri profesionale supuse impozitului pe venit, potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003, cu modificãrile şi completãrile ulterioare, beneficiazã de un stimulent în cuantum lunar de 300 lei.
(4) Începând cu data de 1 ianuarie 2007, cuantumul stimulentului lunar prevãzut la alin. (1) este de 100 lei.