Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate construi pe un teren de 9m deschidere.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate construi pe un teren de 9m deschidere.

Terenul are 3200m dar doar 9 m deschidere la drum,este intravilan.
Da.
Depinde ce construiti. Daca este vorba de locuinta individuala, Normele metodologice de aplicare a legii 50/1991 prevad un front stradal de minim 9 metri. Pentru locuinte tip duplex, legea cere o deschidere de minim 12 metri la strada.
In certificatul de urbanism pentru constructie locuinta, veti gasi care este deschiderea minima ce trebuie sa o aiba terenul pentru a putea fi inaltata o contructie pe acesta.