Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor doctorat 2012
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor doctorat 2012

Vreau sa va intreb ce parere aveti despre acordarea sporului de doctorat pt cei care si-au obtinut titlul de doctor dupa 1 ian 2010. OUG 80/2010 aprobata, modificata si completata de legea 283/2011 prevede la art.II, art 1 ca in anul 2012 se va mentine nivelul salariilor si sporurilor, compesatiilor etc existente in luna decembrie 2011. Deci, cu alte cuvinte, se va mentine sporul de doctorat pt cei care l-au obtinut pana in dec 2009 sub forma de plata compensatorie tranzitorie. Dar aceeasi OUG la art II art. 2 eu zic ca elimina discriminarea pt cei care au obtinut titlul dupa dec 2009 prin urmatoarea mentiune: "in anul 2012, pentru personalul nou-incadrat pe functii, pentru personalul numit/incadrat in aceeasi institutie/autoritate publica pe functii de acelasi fel, precum si pentru personalul promovat in functii sau in grade/trepte, salarizarea se face la nivelul de salarizare in plata pentru functiile similare din institutia/autoritatea publica in care acesta este incadrat." Deci, eu inteleg, ca trebuie sa obtin acelasi venit ca si colegul meu care are aceeasi functie ca si mine. Ce parere aveti?
Daca nu s-a stabilit in c.i.m. compensatia tranzitorie, atunci aceasta nu poate fi acordata decat daca se incheie un act aditional la c.i.m. ...
Am si eu o nelamurire.
Lucrez în invatamantul preuniversitar din 01.10.2011. Am obtinut titlul de doctor in 2011. Anul scolar trecut (2011 - 2012) la scoala unde am fost incadrata nu mi s-a acordat sporul de doctor. Stiu ca este abrogat in actuala lege a salarizarii. Dar in unitatea respectiva de invatamant exista un profesor care avea titlul de doctor si primea si sporul aferent de 15%. Atunci ar fi trebuit sa il primesc si eu conform legislatiei din primul mesaj sau nu ?

As mai avea o intebare: in unitatea in care lucrez acum secretara a considerat ca fiind angajata in unitatea respectiva din 01.09.2012 sunt personal nou incadrat si mi-a acordat acest spor. Am dreptul sa il primesc sau nu?
Consider ca nu aveti acest drept. “(2) Compensaţiile tranzitorii se pot acorda doar persoanelor care la data de 31 decembrie 2010 beneficiau de sporurile pentru care se acordă aceste compensaţii. Prin contractele de muncă încheiate după intrarea în vigoare a prezentei legi nu pot fi stabilite compensaţii tranzitorii.”;

In acelaşi act normativ ( Legea nr. 63/2011 ) prin metodologia de calcul a salariilor personalului didactic, prevăzută la Art. 13 Capitolul I din Anexa nr. 5, este menţionată data de 31.12.2009 ca dată de referinţă pentru acordarea sporului pentru titlul ştiinţific de doctor,

Nu are legatura ca sunteti personal nou incadrat.
claudiarotar, utilizator
Legea 63/2011 a intrat in vigoare din mai 2011, legea 283/2011 a intrat in vigoare din decembrie 2011, deci e mai recenta, si totusi ce vrea sa insemne art. 2 din L 283/2011 "in anul 2012, pentru personalul nou-incadrat pe functii, pentru personalul numit/incadrat in aceeasi institutie/autoritate publica pe functii de acelasi fel, precum si pentru personalul promovat in functii sau in grade/trepte, salarizarea se face la nivelul de salarizare in plata pentru functiile similare din institutia/autoritatea publica in care acesta este incadrat."? Ce inseamna atunci acelasi NIVEL DE SALARIZARE IN PLATA PT FUNCTII SIMILARE? Doua persoane, cu aceeasi functie, aceeasi vechime, aceleasi cerinte una ia cu 15% mai mult pt ca are doctoratul luat in decembrie 2009, alta nu ia cei 15% pt ca si-a luat doctoratul in 2010?!
Legea se refera la functii similare si nicidecum la aceleasi functii ...