Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... o intrebare- venituri din care se calculeaza pensia ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

o intrebare- venituri din care se calculeaza pensia de intretinere

spuneti-mi va rog daca se ia in considerare diurna cand se calculeaza pensia de intretinere pentru un copil in urma unui divort?sau se calculeaza salarul din cartea de munca numai?
Din toate veniturile licite.
nu inteleg cum adica licite?deci fostul sot este sofer de tir la fiecare cursa are o diurna care o foloseste pt mancare ,cazare...etc deci cu diurna nu figureaza nicaieri in scris numai cu 770 ron in cartea de munca. pot sa pretind atunci si din diurna?
Daca aceasta diurna nu este prevazuta in contractul sau de munca,nu puteti pretinde aceasta retinere.
este incadrat in cartea de munca cu 77o ron si mai are 2 copii cu fosta sotie din 77o cam cat miar veni mie deci lam lasat la libera alegere simi achita cate 1 milion in fiecare luna .pot sa pretind mai mult in instanta daca mai are 2 copii in intretinere?
Puteti depune cerere de marire pensie. Pt ca are 3 copiii, poate plati pensie pana la 50 % din venituri. Pentru copilul care e la dvs, va plati max 128 lei. Diurna nu se va lua in calcul, are alta destinatie