Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Este legala inserarea unei clauze de executare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Este legala inserarea unei clauze de executare anticipata intr-un contract de ipoteca?

Buna seara
In 2007 am luat un imprumut bancar pentru care mi-am ipotecat apartamentul. In conditile actuale, mi-au scazut veniturile si am solicitat sa ma amane la plata. Banca a solicitat sa fac refinantarea creditului si sa garantez cu o noua ipoteca pe casa (a 2-a). Citind insa actul aditional la credit si noul contract de ipoteca, o prietena avocat mi-a atras atentia ca s-a introdus o clauza care contravine noului cod civil, si anume: "In cazul indeplinirii necorespunzatoare, cu intarziere sau neindeplinirii oricareia dintre obligatiile asumate de Constitutor si/sau Imprumutat si/sau Garant prin prezenta Ipoteca si/sau prin Constractul de Credit, Banca poate declara scadent anticipat conform Contractului de Credit si poate incepe executarea silita a Imobilului, conform legii"
Prietena mea a spus ca nu mai se poate declara anticipat scadent un credit, prin noul cod civil.
Este adevarat?
Multumesc
nu este adevarat. dumneavoastra ati incheiat contractul sub imperiului "vechiului" cod civil.
clauza este in contractul aditional pe care urmeaza sa il semnez
Ce sa fac, sa semnez? am inteles ca incalca articolul 2384
art. 5, alin 2 din legea 71/2011 permite inserarea acestei clauze intr-un act aditional la contractul de ipoteca initial.
In cazul incheierii unei ipoteci de rang II aceasta clauza este permisa de art. 2396 alin 1 si nu este afectata de art. 2384 alin 2 si art 2396 alin 3 deoarece nu impune plata la cerere ci declararea scadentei anticipate pentru intreaga valoare garantata in cazul neindeplinirii unor obligatii.