Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... un mic raspuns
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

un mic raspuns

de la ce varsta se poate trece un copil titular pe un imobil numai de la 18 ani?
Nu! Actele de dispozitie sunt incuviintate de reprezentantii legali ai minorului si cu incuviintarea prealabila a autoritatii tutelare. Pana la 14 ani minorii sunt reprezentati in acte de ocrotitorii legali iar de la 14 ani pana la majorat sunt asistati de acestia, asa cum am spy's in ambele cazuri actele de dispozitie , adica vanzarea cumpararea, donatia, accept area si dezbaterea unei mosteniri, sunt facute cu incuviintarea prealabila a autoritatii tutelare/instantei de tutela.
imobilul inca nu lam intabulat si as vrea daca se poate sal intabul pe fetita(are varsta de 12 ani).deci sa nul mai intabul pe noi ca parinti sal intabul direct pefetita minora. si am sio problema:sotul are un baiat din prima casatorie,lunar it trimitem bani ,copilul are casa mare sta cu mama lui si cu bunicii.nu vreau sa fiu rea sau egoista dar avand casa,as vrea ca casa ceam luato sa fie a fetitei sa nu se ajunga mai tarziu la neplaceri,sa-mi poarte fata prin tribunale,sa-si ceara drept,el defapt (baiatul din casatoria anterioara a sotului)avand casa si ceea cei trebuie.
In primul rand nu puteti intabula un bun imobil asa cum doriti dvs ...aceasta se face in baza unui act fie de vanzare cumparare fie donatie, fie orice alt act translativ de proprietate...Fiind bun comun cu sotul dvs , copilul acestuia la decesul tatalui are drept din cota de 1/2 ce apartine tatalui din bunul comun la o cota parte si el..Deci donatia poate fi supusa reductiunii , vanzare cumpararea poate fi atacata ca donatie deghizata.. Cred ca cel mai bine ar fi sa incheiati cu sotul o cinventie matrimoniala adoptand regimul matrimonial conventional si bunul sa devina bun propriu al dvs. Astfel puteti sa il donati fetitei fara probleme.