Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... PENSIE INTRETINERE MAJOR
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

PENSIE INTRETINERE MAJOR

Fiica mea devenind majora, si-a actionat tatal pentru plata pensiei alimentare.Ieri am primit Hotararea cu plata pensiei pana la definitivarea studiilor,cu recurs in 15 zile de la comunicare,dar in redactarea acestei hotarari in loc sa se specifice ca ea este clasa a XI-a,dintr-o eroare, s-a scris clasa a XII-a.Ce pot face in acest caz?Dauneaza in vreun fel aceasta greseala de redactare?Multumesc anticipat!

faceti cerere de rectificare a erorii materiale, la judecatorie.
este vorba despre o eroare materiala care poate fi modificata printr-o cerere simpla depusa la judecatorie. Conteaza daca eroarea este in dispozitiv sau in considerentele hotararii. Daca e in dispozitiv atunci faceti cerere de indreptare.
Multumesc mult pentru raspuns!Imi cer scuze, dar îmi puteti spune in linii mari cum ar trebui să ,,sune" o astfel de cererere?Mă adresez tot cu ,,Domnule Presedinte"?
Poate fi si motiv de apel.
Cum sa nu dauneze, va scurteaza cu un an drepturile.
da, domnule presedinte.. subsemnata cu toate datele.. formulez prezenta cerere de indreptare a erorii materiale strecurate in dispozitivul hotararii pronuntate la data de ; nr de dosar.
in drept imi intemeiez cerere pe dispozitiile art 281 cod procedura civila
in fapt.. scrieti ce si cum
in sustinerea acestei cereri solicit incuviintarea si administrarea probei cu inscrisuri. atasati cererii adeverinta de elev in clasa xi
o faceti in 2 ex si va semnati pe fiecare. se depun la registratura.

gi-jane2, moderator