Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cerere indreptare eroare materiala
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cerere indreptare eroare materiala

Am avut un divort. A aparut hotararea judecatoreasca. In cadrul materialului probabtor:
- s-a consemant gresit perioada care a fost ceruta de cealalta parte ca si perioada de vacanta a copilului in loc de 1 saptamana cat a cerut in instanta avocatului sotului, s-a trecut 1 luna de zile iarna si vara

-lipseste mentionarea unui raspuns din interogatoriul care a avut loc (sotul a avut mai multe relatii extraconjugale; se face referire doar la una dintre acestea si nu se mentioneaza nimic despre cea de=a doua).

Spuneti-mi in ce conditii se pot rectifica aceste elemente omise.

Cu stima
Florina
daca eroarea materiala s-a produs din cauza redactarii gresite, ar fi trebuit sa fie facuta corectarea din oficiu.
puteti merge si dumneavoastra, la judecatorie, sa faceti cerere de corectare eroare materiala.
Cererea de indreptare a erorii materiale intemeiata pe disp.art 281 c.proc.civ. se poate formula numai daca erorile /omisiunile s-au strecurat in dispozitivul hotararii.
Restul erorilor sau omisiunilor din expozeul hotararii nu fac obiectul unei astfel de cereri, avand in vedere ca numai dispozitivul hotararii se executa.