avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... gresire nume in sentinta
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

gresire nume in sentinta

buna ziua
in sentinta pe care am primito dupa divort, s-a gresit la numele minorului.
ce este de facut?:(
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 17:08, 28 Iunie 2010
Este o eroare materiala.Adresati o cerere judecatorului de serviciu pentru a indrepta.
lupalb13 a scris:

Este o eroare materiala.Adresati o cerere judecatorului de serviciu pentru a indrepta.



multumesc mult...faza ii ca eu nu prea ma pricep la asa ceva...:(
Ultima modificare: Luni, 28 Iunie 2010
raluk_s, utilizator
Va puteti adresa la registratura instantei de judecata cu o cerere de indreptare eroare materiala, in sensul de a se rectifica numele minorului.Cererea va fi primita de judecatorul de serviciu si rezolvata de judecatorul care a pronuntat sentinta.
Veti primi incheierea de indreptare eroare materiala acasa si va trebui s-o legalizati alaturi de sentinta, dupa ramanerea definitiva si irevocabila si a acesteia.
Succes.
av.M.Hornea
hornea alina a scris:

Va puteti adresa la registratura instantei de judecata cu o cerere de indreptare eroare materiala, in sensul de a se rectifica numele minorului.Cererea va fi primita de judecatorul de serviciu si rezolvata de judecatorul care a pronuntat sentinta.
Veti primi incheierea de indreptare eroare materiala acasa si va trebui s-o legalizati alaturi de sentinta, dupa ramanerea definitiva si irevocabila si a acesteia.
Succes.
av.M.Hornea


multumesc mult...
Cererea se intemeiaza pe disp.art.281 c.proc.civ. iar incheierea de indreptare a erorii materiale se comunica partilor si este atacabila cu apel in 30 de zile de la comunicare, astfel ca abia dupa expirarea termenului de apel o veti putea legaliza.
Atentie! doar daca in dispozitiv este gresit numele minorului se pune problema unei indreptari, in expozeul hotararii nu conteaza daca este gresit.;)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sentinta judecatoreasca dansava dansava in sentinta judecatoreasca este gresit numele meu si al concubinului ,,pe el il cheama in ,,ci,, viziteu marius ilie iar in hotarere scrie doar viziteu marius ... (vezi toată discuția)
Sentinta civila plin cu greseli pendre pendre Am divortat am primit sentinta civila plina cu greseli la data de nasterea copilului in loc de 06.05.2001 scrie 05.11.1993 peste tot. Langa asta mai trecut is ... (vezi toată discuția)
Indreptare eroare materiala sandicadumitrascu sandicadumitrascu un recurs solutionat. am legalizat hotararea. deoarece nu am putut recupera cheltuielile de judecata am ajuns la un executor judecatoresc. acolo s-a vazut ca ... (vezi toată discuția)