Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... gresire nume in sentinta
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

gresire nume in sentinta

buna ziua
in sentinta pe care am primito dupa divort, s-a gresit la numele minorului.
ce este de facut?:(
Este o eroare materiala.Adresati o cerere judecatorului de serviciu pentru a indrepta.
lupalb13 a scris:

Este o eroare materiala.Adresati o cerere judecatorului de serviciu pentru a indrepta.

multumesc mult...faza ii ca eu nu prea ma pricep la asa ceva...:(
raluk_s, utilizator
Va puteti adresa la registratura instantei de judecata cu o cerere de indreptare eroare materiala, in sensul de a se rectifica numele minorului.Cererea va fi primita de judecatorul de serviciu si rezolvata de judecatorul care a pronuntat sentinta.
Veti primi incheierea de indreptare eroare materiala acasa si va trebui s-o legalizati alaturi de sentinta, dupa ramanerea definitiva si irevocabila si a acesteia.
Succes.
av.M.Hornea
hornea alina a scris:

Va puteti adresa la registratura instantei de judecata cu o cerere de indreptare eroare materiala, in sensul de a se rectifica numele minorului.Cererea va fi primita de judecatorul de serviciu si rezolvata de judecatorul care a pronuntat sentinta.
Veti primi incheierea de indreptare eroare materiala acasa si va trebui s-o legalizati alaturi de sentinta, dupa ramanerea definitiva si irevocabila si a acesteia.
Succes.
av.M.Hornea

multumesc mult...
Cererea se intemeiaza pe disp.art.281 c.proc.civ. iar incheierea de indreptare a erorii materiale se comunica partilor si este atacabila cu apel in 30 de zile de la comunicare, astfel ca abia dupa expirarea termenului de apel o veti putea legaliza.
Atentie! doar daca in dispozitiv este gresit numele minorului se pune problema unei indreptari, in expozeul hotararii nu conteaza daca este gresit.;)