Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... sentinta civila plin cu greseli
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

sentinta civila plin cu greseli

Am divortat am primit sentinta civila plina cu greseli la data de nasterea copilului in loc de 06.05.2001 scrie 05.11.1993 peste tot. Langa asta mai trecut is adresa gresit la (pentru acest motive in numele legii hotareste) scrie o adresa unde nici nu am fost nic nu stiu unde este.
Si cerere a fost complectat gresit am vazut cand am primit citatia. (dar a zis sotia ca din dosar a fost modificat. nu asa se vede)
spuneti varog ce am de facut?//= cu falsurile asta
Multumesc.
pendre a scris:

Am divortat am primit sentinta civila plina cu greseli la data de nasterea copilului in loc de 06.05.2001 scrie 05.11.1993 peste tot. Langa asta mai trecut is adresa gresit la (pentru acest motive in numele legii hotareste) scrie o adresa unde nici nu am fost nic nu stiu unde este.
Si cerere a fost complectat gresit am vazut cand am primit citatia. (dar a zis sotia ca din dosar a fost modificat. nu asa se vede)
spuneti varog ce am de facut?//= cu falsurile asta
este legal hotararea asta ?
Multumesc.
Nu sunt falsuri ,se numesc erori materiale ,aveti posibilitatea sa le indreptati ,facand o cerere in care solicitati sa se indrepte toate erorile materiale strecurate in cuprinsul ei si le enumerati.
Solicitati deci sa se rectifice data nasterii copilului care este mentionata gresit,adresa ,etc.
Cererea se depune la judecatoria care a pronuntat sentinta.
Da,erorile materiale se pot indrepta doar ca veti mai pierde ceva timp...
Faceti o cerere in scris si se vor indrepta de instanta.
da a trecut 20 de zile de la comunicare inseamna ca mai am 10 zile. ca sa pun cerere si primesc citatie iara? multumesc
pendre, utilizator
Formulati cerere de indreptare a erorilor materiale care s-au strecurat in dispozitivul sentintei, in temeiul art.281 c.pric civ.
Art. 281
Erorile sau omisiunile cu privire la numele, calitatea si sustinerile partilor sau cele de calcul, precum si orice alte erori materiale din hotarari sau incheieri pot fi indreptate din oficiu sau la cerere.
Instanta se pronunta prin incheiere data in camera de consiliu. Partile vor fi citate numai daca instanta socoteste ca este necesar sa dea anumite lamuriri.
In cazul hotararilor, indreptarea se va face in ambele exemplare ale hotararii.
Art. 281 indice 3
Incheierile pronuntate in temeiul art. 281 si 281 indice 1, precum si hotararea pronuntata potrivit art. 281 indice 2 sunt supuse acelorasi cai de atac ca si hotararile in legatura cu care s-a solicitat, dupa caz, indreptarea, lamurirea sau inlaturarea dispozitiilor potrivnice ori completarea.
Partile nu pot fi obligate la plata cheltuielilor legate de indreptarea, lamurirea sau completarea hotararii.

Astfel, cererea de indreptare a erorilor materiale nu este tinuta de un anumit termen, ea putand fi solicitata oricand dar o puteti desigur formula acum pana la expirarea termenului de apel.
Solicitati indreptarea erorilor materiale doar in ceea ce priveste dispozitivul hotararii ( de la in numele legii incolo..), restul erorilor din expozeul hotararii neavand relevanta, deoarece doar dispozitivul se pune in executare.
Cererea este scutita de plata taxei de timbru.
Dupa ce instanta va pronunta incheierea , aceasta se comunica partilor si va curge din nou un termen de apel de 30 de zile de la comunicarea acesteia.
Abia, ulterior veti legaliza atat hotararea cat si incheierea, cea din urma facand practic parte integranta din hotararea indreptata.
Oriunde veti avea nevoie de hotarare, le veti folosi pe amandoua.