Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ordonanta presidentiala
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ordonanta presidentiala

buna ziua!as dori sa vad un model de cerere de ordonanta presindentiala,in legatura cu schimbarea datei (care a fost gresita,data de nastere a minorei)de pe hotararea de divort irevocabila.va multumesc!
Este necesar sa formulati o cerere de indreptare a erorii materiale si numai daca aceasta eroare a fost strecurata in dispozitivul hotararii ( in partea din hotarare care incepe de la " instanta in numele legii hotaraste").
Cererea se intemeiaza pe disp. art.281 c.proc.civ. si este scutita de plata taxei de timbru.
Art. 281
Erorile sau omisiunile cu privire la numele, calitatea si sustinerile partilor sau cele de calcul, precum si orice alte erori materiale din hotarari sau incheieri pot fi indreptate din oficiu sau la cerere.
Instanta se pronunta prin incheiere data in camera de consiliu.
Partile vor fi citate numai daca instanta socoteste ca este necesar sa dea anumite lamuriri.
In cazul hotararilor, indreptarea se va face in ambele exemplare ale hotararii.