Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... sentinta judecatoreasca
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

sentinta judecatoreasca

in sentinta judecatoreasca este gresit numele meu si al concubinului ,,pe el il cheama in ,,ci,, viziteu marius ilie iar in hotarere scrie doar viziteu marius .iar numele meu este balan elena adriana iar in hotarire scrie balan adriana elena ,si nu pot sa fac certificatul copilului si nici pasaportul copilui ce ar trebui sa fac
Trebuie sa faceti o cerere de indreptare eroare materiala, in care sa specificati greseala intervenita in sentinta.
Depuneti cererea impreuna cu copia sentintei la registratura.
Formulati o cerere de indreptare a erorii materiale intemeiata pe disp.art.281.c.proc.civ.Instanta se va pronunta printr- o incheiere care va fi comunicata , iar aceasta atacabila cu aceeasi cale de atac ca si hotararea a carei indreptare se cere.Astfel veti putea legaliza aceasta incheiere numai dupa expirarea caii de atac al carei termen curge de la comunicarea incheierii.
Atentie! se pune problema unei indreptari de eroare materiala numai in masura in care numele dvs. este gresit in dispozitivul hotararii.
Dupa legalizarea atat a sentintei cat si a incheierii veti putea proceda la intocmirea actelor de care aveti nevoie.;)
MARTA SIMONA PETRE, Avocat