Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Retragere ipoteca imobil
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Retragere ipoteca imobil

Ce se intampla in cazul in care, la prelungirea unei linii de credit garantata cu ipoteca imobiliara, proprietarul imobilului nu mai doreste prelungirea ipotecii ? Precizez ca proprietarul ipotecii nu are nici o legatura cu firma imprumutata.
Constituirea unei ipoteci se realizeaza sub forma unui contract imobiliar, prin acordul de vointa al partilor, cu conditia ca cel care constituie ipoteca sa fie proprietar al imobilului respectiv.
Este dificil pe parcursul derularii contractului ,daca initial ati manifestat actul unilateral de vointa si ati acceptat asumarea responsabilitatii si consecintelor ce deriva dintr-un contract imobiliar,sa reveniti asupra acordului de vointa
Analizati clauzele contractual asumate
Creditul este sub forma de linie de credit cu valabilitate 1 an. Dupa fiecare an aceasta se prelungeste. Eu intreb, la reinnoirea liniei (creditului), ce se intampla daca proprietarul nu mai accepta garantarea cu ipoteca pe imobil ?