Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contabilitatea in partida simpla
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contabilitatea in partida simpla

Buna ziua, spuneti-mi va rog, eu ca lichidator judiciar pot deconta cheltuielile efectuate pentru societatile in insolventa / faliment (ex. cheltuieli cu arhiva, cu notificarile, cu deplasarile, etc.- cheltuieli suportate de mine) sunt sau nu deductibile aceste cheltuieli, le inregistrez in contabilitatea mea sau nu? Dar veniturile (prin incasarea de la fondul de lichidare pentru aceste societati in faliment) sunt venituri deductibile? Va multumesc!
nu sunt deductibile aceste cheltuieli intrucat acestea sunt efectuate din averea debitorului, conform art. 4 din legea insolventei.
sunt venituri impozabile doar veniturile ce reprezinta onorariul dvs. stabilit de judecatorul sindic in cadrul procedurii.