avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 788 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Conducerea unui autovehicul fara permis de conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Conducerea unui autovehicul fara permis de conducere

buna ziua , un prieten a condus in anul 2009 un autovehicul fara permis de conducere, autovehiculul nu era al lui, era al unui prieten,la oprit politia si a declarat ca nu are permis de conducere, ca nu a furat masina dar nici ca pretenul sau ia intestat masina si astfel politia la incadrat la furt . in urma cu o luna acesta a primit o citatie in care scrie ca trebuie sa se prezinte la tribunal si ca a fost luat de sub acuzatie penala. ce vrea sa insemne acest lucru?ce o sa se intample cu el o sa primeasca o amenda penala sau o sa fie inchis?
Cel mai recent răspuns: eugen68octavian , utilizator 16:02, 27 Ianuarie 2012
Din ceea ce spune?i, ar fi vorba de două infrac?iuni, atât furt cât ?i conducere fără permis. În aceste condi?ii, va fi condamnat ptr cel putin una dintre ele. De obicei dacă nu există antecedente penale va fi o pedeapsa cu închisoare a cărei executare va fi suspendată condi?ionat. Dacă ar spune că prietenul i-a încredin?at autoturismul, atunci acesta ar fi ?i el încadrat la o infrac?iune, respectiv încredin?area autoturismului unei persoane ce nu de?ine permis de conducere. Ca prietenul ca să nu intre în aceea?i oală, trebuie să existe dovezi solide în sensul că nu ?tia că nu are permis. [Editat - art. 260 Cod penal] în ceea ce prive?te conducerea fără permis nu există nici o scuză. Ar fi în avantajul lui să recunoască ?i să manifeste o atitudine de regret astfel pedeapsa se va reduce.
Ultima modificare: Vineri, 27 Ianuarie 2012
Gabriela Pintea, Consilier juridic
va multumesc din suftet pentru raspuns, dar acuma el cand merge la tribunal are rost sa isi ia avocat sau tot una e , il mai poate ajuta cu ceva? in declaratii el a scris ca nu doreste sa fie aparat de un avocat, dar in citatia pe care a primito scrie ca poate sa isi duca si un avocat.cum sa faca? sa merga cu avocat sau nu? multumesc
Ultima modificare: Joi, 26 Ianuarie 2012
calina5, utilizator
Fiind vorba de două infracţiuni ar trebui să aibe avocat din oficiu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rrecurs dosar penal dumutaadrianred dumutaadrianred Buna, intr-un dosar penal in care a fost pronuntata decizia, am inteles ca se poate face recurs in termen de 10 zile. Recursul se face la direct la Curtea de ... (vezi toată discuția)
Reabilitare de drept Jderix Jderix Buna ziua am si eu nelamurire Am fost condamnat cu suspendare si vreau sa stiu cand mi se sterge cazieru Complet: C4 Camera preliminara - fond Tip ... (vezi toată discuția)
Conducere sub influenta alcoolului rhadoo194 rhadoo194 În baza art. 396 alin.(1) ?i (2) C.proc.pen. rap. la art. 335 alin. (1) C.pen., cu aplicarea art. 396 alin. (10) C.proc.pen., condamnă pe inculpatul la ... (vezi toată discuția)