Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Depasire plafon 100.000 euro venituri ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Depasire plafon 100.000 euro venituri microintreprindere

Buna ziua !
In trim.IV 2011 o microintreprindere a depasit plafonul de 100.000 euro prevazut de Codul fiscal pentru incadrarea la microintreprinderi.
Cum se procedeaza in acest caz?

Va multumesc !
Dacă în cursul unui an fiscal o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 100.000 euro, aceasta va plăti impozit pe profit luând în calcul veniturile şi cheltuielile realizate de la începutul anului fiscal, fără posibilitatea de a mai beneficia pentru perioada următoare de prevederile prezentului titlu.
Calculul şi plata impozitului pe profit se efectuează începând cu trimestrul în care s-a depăşit limita prevăzută în prezentul articol. Impozitul pe profit datorat reprezintă diferenţa dintre impozitul pe profit calculat de la începutul anului fiscal până la sfârşitul perioadei de raportare şi impozitul pe veniturile microîntreprinderilor datorat în cursul anului respectiv.
Se depune decalratie 010.
profitul impozabil cu 16 % va cu prinde ca si cheltuiala nedeductibila impozitul platit pe micro pe trimestrele anterioare?
adika venituri impozabile - cheltuieli deductibile + chelt. cu impozitule pe micro?