Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Preluare administrare a unei NE-asociatii de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Preluare administrare a unei NE-asociatii de proprietari

Buna ziua,

As dori sa va intreb cum si daca se poate prelua administrarea unui imobil, in conditiile in care nu exista CF-uri iesite pe toate apartamentele si sunt mari probleme intre proprietari si constructor; drept pentru care locatarii nu doresc formarea unei asociatii, ci administrarea ei fara aceasta forma juridica. Asa s-a tinut si pana acum administratia, de catre o locatara.
Ce implica din punct de vedere legal(si nu numai) administrarea unui imobil in conditiile pe care vi le-am descris mai sus?

Parcurgeti cu atentie prevederile Legii nr230/2007 si HG nr 1588/2007
Daca la nivelul asociatiei de proprietari nu exista consens in directia respectarii normelor in vigoare respectiv infiintarea unei asociatii de proprietari,care sa asigure buna desfasurarea a activitatii si solutionare problemelor curente inerent existente la nivelul unui imobil,asteptati momentul in care proprietarii vor constata necesitatea organizarii si functionarii cu respectarea normelor in domeniu
ynocentta a scris:

Parcurgeti cu atentie prevederile Legii nr230/2007 si HG nr 1588/2007
Daca la nivelul asociatiei de proprietari nu exista consens in directia respectarii normelor in vigoare respectiv infiintarea unei asociatii de proprietari,care sa asigure buna desfasurarea a activitatii si solutionare problemelor curente inerent existente la nivelul unui imobil,asteptati momentul in care proprietarii vor constata necesitatea organizarii si functionarii cu respectarea normelor in domeniu

Inteleg opinia dvs.pe care o si impartasesc; este clar ca intrarea in aceasta forma de organizare nu ar aduce decat avantaje, insa oamenii nu vor pana nu primesc toti CFurile pe apartamente. Se poate tine totusi administrarea in aceste conditii, este legal? Eu una nu am mai intalnit un astfel de caz, asociatiile pe care le administrez sunt in perfecta regula....