avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1784 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Preluare administrare a unei NE-asociatii de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Preluare administrare a unei NE-asociatii de proprietari

Buna ziua,

As dori sa va intreb cum si daca se poate prelua administrarea unui imobil, in conditiile in care nu exista CF-uri iesite pe toate apartamentele si sunt mari probleme intre proprietari si constructor; drept pentru care locatarii nu doresc formarea unei asociatii, ci administrarea ei fara aceasta forma juridica. Asa s-a tinut si pana acum administratia, de catre o locatara.
Ce implica din punct de vedere legal(si nu numai) administrarea unui imobil in conditiile pe care vi le-am descris mai sus?

Cel mai recent răspuns: Danny2002 , utilizator 16:24, 26 Ianuarie 2012
Parcurgeti cu atentie prevederile Legii nr230/2007 si HG nr 1588/2007
Daca la nivelul asociatiei de proprietari nu exista consens in directia respectarii normelor in vigoare respectiv infiintarea unei asociatii de proprietari,care sa asigure buna desfasurarea a activitatii si solutionare problemelor curente inerent existente la nivelul unui imobil,asteptati momentul in care proprietarii vor constata necesitatea organizarii si functionarii cu respectarea normelor in domeniu
ynocentta a scris:

Parcurgeti cu atentie prevederile Legii nr230/2007 si HG nr 1588/2007
Daca la nivelul asociatiei de proprietari nu exista consens in directia respectarii normelor in vigoare respectiv infiintarea unei asociatii de proprietari,care sa asigure buna desfasurarea a activitatii si solutionare problemelor curente inerent existente la nivelul unui imobil,asteptati momentul in care proprietarii vor constata necesitatea organizarii si functionarii cu respectarea normelor in domeniu


Inteleg opinia dvs.pe care o si impartasesc; este clar ca intrarea in aceasta forma de organizare nu ar aduce decat avantaje, insa oamenii nu vor pana nu primesc toti CFurile pe apartamente. Se poate tine totusi administrarea in aceste conditii, este legal? Eu una nu am mai intalnit un astfel de caz, asociatiile pe care le administrez sunt in perfecta regula....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare apartament fara adeverinta asociatie Almaris Almaris La un bloc recent construit a aparut urmatoarea situtie. Firma care a ridicat imobilul a vandut toate apartamentele in perioada in care nu exista asociatie de ... (vezi toată discuția)
Bloc nou - cum ne inscriem in asociatie? ralu0308 ralu0308 va rog sa ma ajutati cu un sfat: m-am mutat de 1 luna intr-un apartament in bloc nou si as dori sa stiu cum ne putem inscrie intr-o asociatie de proprietari. ... (vezi toată discuția)
Contract apa andrale andrale o persoana locuieste intr-un bloc unde nu exista asociatie de proprietari. Furnizorul de apa spune ca suntem obligati sa ne constituim in asociatie sau sa ... (vezi toată discuția)