Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Condamnare cu suspendare - cand ma pot prezenta la ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Condamnare cu suspendare - cand ma pot prezenta la examen in vederea obtinerii unui nou permis?

Buna, in 21 feb 2010 mi-a fost anulat permisu auto pentru alcool .am primit sentinta de 1 an si 2 luni cu suspendare. In august 2012 mi se termina pedeapsa .
1 Cand pot sa imi iau din nou permisul?
2 Si ce pasi trebuie sa parcurg?

Multumesc

Conform art. 116 alin 1) din Codul rutier, cand a trecut un an de la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti prin care s-a dispus suspendarea conditionata a executarii pedepsei, va puteti prezenta la examen pentru obtinerea unui nou permis de conducere.

Întocmirea dosarului pentru prezentarea la examenul de redobândire al permisului de conducere, presupune necesitatea următoarelor documentele:
- cerere tip de prezentare la examen, completată şi semnată personal de solicitant;
- fişa de şcolarizare, completată cu datele personale ale solicitantului, care va cuprinde pe verso şi avizul medical;
- avizul psihologic;
- certificat de cazier judiciar;
- fişa deţinătorului permisului de conducere - taxa de examinare;
- copie act de identitate;
- copie act de studii;
- copia hotărârii judecătoreşti de condamnare, cu menţiunea definitivă;
- dovada anularii permisului de conducere anterior, eliberată la cererea solicitantului, de către Inspectoratul Judeţean de Poliţie care a dispus anularea permisului.