avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1883 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Condamnare cu suspendare - cand ma pot prezenta la ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Condamnare cu suspendare - cand ma pot prezenta la examen in vederea obtinerii unui nou permis?

Buna, in 21 feb 2010 mi-a fost anulat permisu auto pentru alcool .am primit sentinta de 1 an si 2 luni cu suspendare. In august 2012 mi se termina pedeapsa .
1 Cand pot sa imi iau din nou permisul?
2 Si ce pasi trebuie sa parcurg?

Multumesc

Cel mai recent răspuns: Marcel Mihalache , Avocat 16:52, 26 Ianuarie 2012
Conform art. 116 alin 1) din Codul rutier, cand a trecut un an de la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti prin care s-a dispus suspendarea conditionata a executarii pedepsei, va puteti prezenta la examen pentru obtinerea unui nou permis de conducere.

Întocmirea dosarului pentru prezentarea la examenul de redobândire al permisului de conducere, presupune necesitatea următoarelor documentele:
- cerere tip de prezentare la examen, completată şi semnată personal de solicitant;
- fişa de şcolarizare, completată cu datele personale ale solicitantului, care va cuprinde pe verso şi avizul medical;
- avizul psihologic;
- certificat de cazier judiciar;
- fişa deţinătorului permisului de conducere - taxa de examinare;
- copie act de identitate;
- copie act de studii;
- copia hotărârii judecătoreşti de condamnare, cu menţiunea definitivă;
- dovada anularii permisului de conducere anterior, eliberată la cererea solicitantului, de către Inspectoratul Judeţean de Poliţie care a dispus anularea permisului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte necesare redobandire permis anulat tudor_tudor tudor_tudor Buna ziua! Peste cateva zile imi expira termenul de 1 an si 10 zile de la condamnare si pot sustine din nou examenul pentru permis. Va rog sa ma lamuriti in ... (vezi toată discuția)
Obtinerea permisului de conducere anulat, dupa o condamnare cu suspendare maniuvalentinilie maniuvalentinilie daca am fost condamnat 2 ani cu suspendare si mi sa anuklat permisul de conducere dupa cat timp pot sa dau examen sa-mi optin permisul din nou (vezi toată discuția)
Cand pot sustine examen pentru redobandirea dreptului de a conduce? ilias25 ilias25 in urma cu doi ani am avut un accident rutier! am fost singur in masina baut si cu permisul suspendat. nam cauzat decat avariarea masinii mele! as vrea sa stiu ... (vezi toată discuția)