Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Obtinerea permisului de conducere anulat, dupa o ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Obtinerea permisului de conducere anulat, dupa o condamnare cu suspendare

daca am fost condamnat 2 ani cu suspendare si mi sa anuklat permisul de conducere dupa cat timp pot sa dau examen sa-mi optin permisul din nou
Dupa un an de la ramanerea definitiva si irevocabila a hotarari de condamnare

Întocmirea dosarului pentru prezentarea la examenul de redobândire al permisului de conducere, presupune necesitatea următoarelor documentele:

■cerere tip de prezentare la examen, completată şi semnată personal de solicitant;
■fişa de şcolarizare, completată cu datele personale ale solicitantului, care va cuprinde pe verso şi avizul medical;
■avizul psihologic;
■certificat de cazier judiciar;
■fişa deţinătorului permisului de conducere - taxa de examinare;
■copie act de identitate;
■copie act de studii;
■copia hotărârii judecătoreşti de condamnare, cu menţiunea definitivă;
■dovada anularii permisului de conducere anterior, eliberată la cererea solicitantului, de către Inspectoratul Judeţean de Poliţie care a dispus anularea permisului
Va puteti prezenta la examen in vederea obtinerii unui nou permis de conducere pentru toate categoriile avute anterior condamnarii, dupa un termen de 1 an de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare.-art.116 al. 1 lit b) din Oug.195/2002.
Hotararile penale sunt definitive ( nu si irevocabile).
corect
hotarari definitive
. greseala mea...m-am grabit la redactare
Va puteti prezenta sa depuneti actele pt un nou examen la implinirea unui an de la ramanerea definitiva si irevocabila a hotararii judecatoresti de condamnare.
@Adrian.Tudor irevocabila?
Daca imi aratati unde sunt prevazute hotararile irevocabile in procedura penala , ma dau batuta!