avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Obtinerea permisului de conducere anulat, dupa o ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Obtinerea permisului de conducere anulat, dupa o condamnare cu suspendare

daca am fost condamnat 2 ani cu suspendare si mi sa anuklat permisul de conducere dupa cat timp pot sa dau examen sa-mi optin permisul din nou
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 00:33, 30 Noiembrie 2011
Dupa un an de la ramanerea definitiva si irevocabila a hotarari de condamnare

Întocmirea dosarului pentru prezentarea la examenul de redobândire al permisului de conducere, presupune necesitatea următoarelor documentele:

■cerere tip de prezentare la examen, completată şi semnată personal de solicitant;
■fişa de şcolarizare, completată cu datele personale ale solicitantului, care va cuprinde pe verso şi avizul medical;
■avizul psihologic;
■certificat de cazier judiciar;
■fişa deţinătorului permisului de conducere - taxa de examinare;
■copie act de identitate;
■copie act de studii;
■copia hotărârii judecătoreşti de condamnare, cu menţiunea definitivă;
■dovada anularii permisului de conducere anterior, eliberată la cererea solicitantului, de către Inspectoratul Judeţean de Poliţie care a dispus anularea permisului
Va puteti prezenta la examen in vederea obtinerii unui nou permis de conducere pentru toate categoriile avute anterior condamnarii, dupa un termen de 1 an de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare.-art.116 al. 1 lit b) din Oug.195/2002.
Hotararile penale sunt definitive ( nu si irevocabile).
corect
hotarari definitive
. greseala mea...m-am grabit la redactare
Va puteti prezenta sa depuneti actele pt un nou examen la implinirea unui an de la ramanerea definitiva si irevocabila a hotararii judecatoresti de condamnare.
@Adrian.Tudor irevocabila?
Daca imi aratati unde sunt prevazute hotararile irevocabile in procedura penala , ma dau batuta!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte necesare redobandire permis anulat tudor_tudor tudor_tudor Buna ziua! Peste cateva zile imi expira termenul de 1 an si 10 zile de la condamnare si pot sustine din nou examenul pentru permis. Va rog sa ma lamuriti in ... (vezi toată discuția)
Condamnare cu suspendare, redobandire permis sperantagabi sperantagabi daca a primit doi ani condamnare cu suspendare , pentru alcolemie ,poate redobindi permisul dupa un an ,sau trebuie sa astepte scurgerea acelor doi ani ,de ... (vezi toată discuția)
Condamnare cu suspendare - cand ma pot prezenta la examen in vederea obtinerii unui nou permis? mar17 mar17 Buna, in 21 feb 2010 mi-a fost anulat permisu auto pentru alcool .am primit sentinta de 1 an si 2 luni cu suspendare. In august 2012 mi se termina pedeapsa ... (vezi toată discuția)