Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Proces verbal de contraventie cu greseli
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Proces verbal de contraventie cu greseli

Buna ziua,
Datorita depasirii vitezei legale, am fost oprit de organele de politie.
La intocmirea procesului verbal de constatare , apar 2 greseli ( atatea am descoperit eu , pentru ca parca e scris cu piciorul... ) : la numarul auto, in loc de litera V e trecuta litera U, iar la apartamentul unde domiciliez, in loc de 9 e trecut 6. Am semnat procesul verbal, dar cu semnatura ca lde factor postal....
Pot sa fac ceva in avantajul meu cu acest proces verbal ?
Va multumesc
Va legati de probleme care nu duc neaparat la anularea PV.
Sunt alte motive mai serioase, de ex. nu ne spuneti daca in PV a fost trecut faptul ca ati fost filmat, numarul si seria aparatului radar, nr. de inmatriculare al masinii pe care era montat, daca aparatul radar avea buletinul de control metrologic in termen valabil...
Toate acestea atrebuiau trecute in PV.
Faptul ca litera V scrisa de politist seamana cu litera U sau ca apartamentul in loc de 9 este 6 sunt erori care nu duc la nulitatea absoluta a PV.
Consultati un specialist, sunt multe alte cazuri care pot duce la anularea PV de sanctionare, pe care dvs. nu le stiti.