avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 633 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestare amenda radar
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestare amenda radar

Salut,
Sunt un membru nou pe forum si am si eu o intrebare....
Am fost surprins de un radar la iesirea dintr-o localitate cu 79 km/h....
In procesul verbal de contraventie nu se precizeaza tipul aparatului ci doar nr. casetei pe care am fost inregistrat...si doresc sa contest acest PV,...(pe langa faptul ca din PV lipsesc anumite detalii - functia si locul de munca al contravenientului - .deşi exista obligaţia legală imperativă ca acestea să fie menţionate, ceea ce constituie un motiv temeinic de anulare a acestuia ) sa cer verificarea metrologica a aparatului radar,omologarea acestuia cat si atestatul agentului care mi-a intocmit procesul verbal,.....
Daca politia are totusi aceste documente....cum pot fi sigur ca sunt pentru aparatul radar care m-a surprins pe mine ?avand in vedere ca nu este precizat in PV tipul.seria,nr. aparatului.... (poate au mai multe aparate pentru acelasi post de politie)
M-am documentat putin,dar nu am vazut pe nicaieri ca acest motiv sa atraga nulitatea procesului verbal.....
Intrebare : Este acesta inca un temei legal la care pot face referire?
Multumesc anticipat !
Cel mai recent răspuns: Tirlea Andrei , Consilier juridic 02:26, 16 Iulie 2013
Domnule, lipsa calitatii agentului constatator atrage nulitatea absoluta....restul sunt discutabile si atrag o nulitate relativa. Chiar si in situatia in care va este gresit numele in procesul verbal (vorbesc de o diferenta minora, insemnand o litera), instanta nu va proceda la anularea procesului verbal, desi in ordonanta din 2001 se poate interpreta o astfel de sanctiune. Verificare metrologica se poate cere, dar faptul ca nu este trecut in procesul verbal numarul sau seria acestuia nu poate fii o cauza de nulitate. Dumneavoastra puteti contesta orice si extrapoland rationamentul, puteti spune ca nu va fost trecut in procesul verbal lotul din care facea parte aparatul, anul de fabricatie, o dovada ce leaga aparatul respectiv de masina de la rutiera ce va oprit, o legatura intre caseta filmata si aparatul folosit, o serie a benzii din interiorul casetei fimate, etc...daca va schimbat banda filmata din interiorul casetei ? daca sunt mai multe casetet cu aceasi serie? daca au dublura la aparatele radar (doua aparate cu aceasi serie)?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda radar the_power_25xxxx the_power_25xxxx A m contestat o amneda de radar+ suspendare permis :D As avea cateva intrebari: 1 Trebuia trecut in P-V seria si nr ap radar? 2 nr de inmatriculare al auto. ... (vezi toată discuția)
Certificatul de omologare al cinemometrului.... awbdan awbdan Am fost surprins in localitate cu 114 km/h ( radar stationar), am cerut politistului certificatul de omologare, cerificat de operator radar, si ordin de ... (vezi toată discuția)
Lipsa datelor de identificare ale aparatului radar de pe procesul verbal Avocat Julea Stefan Avocat Julea Stefan Iata un nou motiv de anulare care poate fi des folosit: De obicei, pe procesele verbale de contraventie se mentioneaza ca x a fost depistat cu auto ... ... (vezi toată discuția)