Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Lipsa datelor de identificare ale aparatului radar de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Lipsa datelor de identificare ale aparatului radar de pe procesul verbal

Iata un nou motiv de anulare care poate fi des folosit:
De obicei, pe procesele verbale de contraventie se mentioneaza ca x a fost depistat cu auto ... mergand pe .... cu viteza de 70 km/h (+20 km/h), fapta inregistrata cu caseta video z a aparatului radar marca h instalat pe auto MAI nnnnnnn.

Instantele atat judecatorii cat si tribunale, au anulat procesele verbale pe motiv ca :
= nu s-a facut dovada faptului ca aparatul radar h care de altfel are verificare metrologica valabila a fost folosit la constatare deoarece nu sunt mentionate datele de identificare ale acestuia in procesul verbal.

Citez "nu se poate retine in sarcina petentului savarsirea contraventiei de vreme ce in cuprinsul procesului verbal nu sunt mentionate datele de identificare a aparatului radar nefiind suficienta mentiunea ca aparatul a fost montat pe auto MAI nnnnnn" ..... "desi la dosarul cauzei a fost atasat buletinul de verificare metrologica al aparatului radar, nementionandu-se in procesul verbal nr. si seria aparatului, instanta nu poate verifica indeplinirea conditiilor legale din NML 021-05 privind aparatele pentru masurarea vitezei."
Am mai citit si alte motivari asemanatoare.

In concluzie, procesele verbale care nu detin datele de identificare al aparatului radar sunt anulabile.
=D>=D>=D>=D>
Inca o "scapare" ca vitezomanii sa incalce legea. Ne mai miram ca atatea masini ajung in pom!
DA, mi se pare corect ca procesele verbale de contraventie pentru depasirea vitezei care nu detin datele de identificare al aparatului radar sa fie anulate.
Subscriu! B-)
Atat timp cat pe buletinul de verificare metrologica sunt prezente cele trei serii (radar/antena/camera video), este necesara prezenta a cel putin unei serii pe PV-ul in cauza (cross checking :P)
madriann, utilizator
Logic sa fie anulate , atat timp ce nu se poate demonstra care aparat radar a inregistrat viteza.
Agentii de politie ar trebui sa fie mai atenti....;)