Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Certificatul de omologare al cinemometrului....
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Certificatul de omologare al cinemometrului....

Am fost surprins in localitate cu 114 km/h ( radar stationar), am cerut politistului certificatul de omologare, cerificat de operator radar, si ordin de servici si am fost refuzat pe motivul ca nu e in masura sa mi prezinte aceste documente. Am scris eu la mentiuni toate aceste lucruri , am semnat ca mi s a adus la cunostinta continutul p.v. Urmeaza sa merg la tribunal sa depun contestatie , m ar ajuta parerea dv daca am sau nu sanse de castig pentru ca nu mi au prezentat actele cerute de mine, daca ei le prezinta la tribunal si sunt toate in regula mai e valabil ce s a scris pe forum ca se anuleaza p.v. ptr ca nu mi le au aratat cand le am cerut? Ar trebui sa mi iau un avocat? Poate inclina acesta balanta in favoarea mea daca politia prezinta actele si acestea sunt toate valabile? Multumesc!
Bine ati facut. Cum agentii de politie au dreptul sa ceara actele la control, asa si participantii la trafic au dreptul; sa stie unele lucruri. In lege se mentioneaza ca agentul constataor trebuie sa se legitimeze, dar eu inca nu am intalnit nici un caz in care domnul politist sa scoasa legitimatia de serviciu si sa o arate unui participant la trafic oprit la un control.
Nu stiu cum va aprecia instanta. Pot insa sa va zic ca un amic de-al meu, oprit fiind in trafic pentru depasirea vitezei a scapat de amenda si puncte penalizare, taman pe motivul invocat de dumneavoastra, adica a solicitat agentului de politie sa prezinte ordinul de serviciu in care sa fie mentionat ca la data si ora respectiva trebuia sa se afle pe acel sector de drum. Contestati procesul verbal in termen de 15 zile.
Bineintels ca trebuie sa faceti plangere impotriva procesului-verbal de contraventie, pe care o depuneti la judecatorie.
Ati facut foarte bine ca ati trecut la mentiuni faptul ca au refuzat sa va arate actele cerute. Dumneavoastra veti solicita ca probe in instanta - inscrisuri: buletinul de verificare metrologica al aparatului radar care a fost montat pe autoturismul echipajului de politie care v-ar fi inregistrat cu acea viteza precum si ordinul de serviciu al agentului constatator. Putei solicita si proba cu martori - daca mai era cineva in masina cu dumneavoastra si care stie ca nu aveati cum sa circulati cu acea viteza.
Mai trebuie sa verificati cu atentie procesul-verbal de contraventie - sa contina toate datele dvs de identificare si numarul corect al masinii.
De asemenea procesul-verbal trebuie sa contina si mentiunea ca aparatul radar a fost verificat metrologic - lipsa acestei mentiuni conduce la nulitatea procesului-verbal ( art. 109 alin. 2 din OUG 195/2002).
Totodata agentul constatator avea obligatia sa consemneze marca apratului radar, seria, caseta pe care a fost inregistat si pozitia de pe caseta respectiva, deoarece in cazul prezentarii inregistrarii in instanta de judecata trebuie sa existe concordanta intre proba radar depusa si mentiunea din procesul-verbal. Procesul-verbal trebuie sa contina numarul masinii pe care se afla montat aparatul radar deoarece au fost cazuri cand in buletinul de verificare metrologica depus la dosar al respectivului aparat radar, acesta aparea ca fiind montat pe o alta masina cu un alt numar.
Trebuie sa mai faceti mentiunea in plangere ca aceste aparate pot da erori, iar in cazul in care sunt montate pe autoturisme stationate, eroarea este de +/- 3%( potrivit Normelor de metrologie legala), si de +/- 4% daca sunt montate pe autoturisme care se afla in miscare.
De asemenea trebuie sa fiti atent si la inregistrarea video pe care politia o va depune in instanta. Poza poate cuprinde elemente care sa conduca la nulitatea procesului-verbal.
Va multumesc foarte mult pentru sfaturi , voi merge sa depun contestatie luni sau marti si daca mai am nelamuriri va voi contacta, am gasit in sfarsit oameni care vor sa ajute , multumesc !
Verificati totodata procesul verbal.Va trimit art 17 din Ordonanta Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor, iar daca constatati lipsa unui element mentionat aici puteti solicita anularea procesului verbal. In acest fel sunt sanse mai mari de reusita.
Art. 17. - Lipsa mentiunilor privind numele, prenumele si calitatea agentului constatator, numele si prenumele contravenientului, iar in cazul persoanei juridice lipsa denumirii si a sediului acesteia, a faptei savarsite si a datei comiterii acesteia sau a semnaturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constata si din oficiu.
Din pacate pv ul contine tot , traduceti si ptr mine " nulitatea se constata si din oficiu".Multumesc !
awbdan, utilizator