Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestatie amenda
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestatie amenda

Buna ziua,

Va rog cei care aveti experineta sa aruncati un ochi peste aceasta plangere si sa imi spuneti daca este ok. Vreau sa o trimit maine.

Multumesc.

Subsemnatul, ....................... , domiciliat în Municipiul Bucuresti, .........nr...., Bl. .., sc..., Et. .., ap. ..., sector ..., fiul lui ......şi ........ născut la ...... în .................... posesor al CI seria ..., nr. ................., eliberat de .......................... la data de ..............., contest prin prezenta procesul-verbal seria .....nr. .................din data de ................întocmit de Ag ..................

În fapt.

În timp ce conduceam autoturismul marca ...............cu nr. de înmatriculare ................... în localitatea .............., am fost oprit pentru control de către un echipaj de poliţie care mi-a comunicat că am depăşit viteza legală prin localitate având 99 km/h. Am solicitat prezentarea probei video, solicitare care mi-a fost respinsa. Mentionez ca agentul care a intocmit procesul verbal nu a fost cel care opera aparatul radar, si nu a vizualizat proba video inaintea intocmirii procesului verbal. Deasemenea in momentul in care domnul ................ a venit cu procesul verbal la masina, mi-a spus sa ma dau jos din masina si sa il semnez, dar acesta nu mi-a spus ca am dreptul la obiectii si nici nu a scris in rubrica alte mentiuni daca am sau nu obiectii.

În drept.

Solicit anularea procesului verbal deoarece acesta este intocmit fara respectarea prevederilor urmatoarelor articole:
Art.16(1) din Ordonanţa nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor aşa cum a fost modificată, procesul-verbal de constatare a contraventiei va cuprinde in mod obligatoriu: data si locul unde este incheiat; numele, prenumele, calitatea si institutia din care face parte agentul constatator; datele personale din actul de identitate, inclusiv codul numeric personal, ocupatia si locul de munca ale contravenientului; descrierea faptei contraventionale cu indicarea datei, orei si locului in care a fost savarsita, precum si aratarea tuturor imprejurarilor
art. 16 (7) din Ordonanţa nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor aşa cum a fost modificată, în momentul încheierii procesului-verbal agentul constatator este obligat să aducă la cunoştinţa contravenientului dreptul de a face obiecţiuni cu privire la conţinutul actului de constatare. Obiecţiunile sunt consemnate distinct în procesul verbal la rubrica ?Alte menţiuni", sub sancţiunea nulităţii procesului verbal de contravenţie,
art. 109 alin. 2 din OUG 195/2002 procesul verbal nu contine mentiunea ca aparatul radar a fost verificat metrologic, nu se consemneza marca apratului radar, seria, caseata pe care a fost inregistat si pozitia de pe caseta respective,
De asemenea, solicit prezentarea probelor (fotografie, înregistrări, etc), precum şi a următoarelor documente prevăzute de Normele metrologice legale pentru funcţionarea cinemometrelor (radarelor) publicate în Monitorul Oficial nr. 1102bis din 07.12.2005: certificatul de omologare a aparatului radar, buletinul de verificare metrologică a aparatului radar în termen de valabilitate şi autorizaţia de operator radar pentru Ag [editat].

Anexez la prezenta copii după procesul-verbal, CI
Solicit anularea procesului verbal si a amenzii contraventionale.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Intr-un caz similar, (contestatie aproare identica)judecatoria a trimis o adresa prin care se solicita depunerea in termen de 20 zile, a dovezilor privind contestatia (martori sau alte probe materiale) in caz contrar cererea fiind anulata !!!!!
Contestatorul inca nu a primit citatie pentru primul termen de judecata:-/
La depunerea contestatiei, registratura nu a comunicat niciun nr. de inregistrare.(!?!)
nucu$, utilizator
In general, plangerea este bine conceputa, cu unele exceptii.
Agentul constatator nu este obligat sa prezinte proba video, nu aveti un temei legal privind acest aspect. In rest celelalte motivatii nu vor conduce la nulitatea absoluta a procesului verbal ci numai la o nulitate relativa, ca nu a inscris seria si marca aparatului sau ca era sau nu verificat metrologic.
Pun pariu ca nici nu a fost completat pe Anexa 1D cum prevede art. 181 HG1391 in cazul constarii cu aparate radar, articol de altfel destul de ambiguu deoarece se intelege ca formularul 1D se foloseste in cazul radarelor fixe si cand se solicita proprietarului masinii datele de identificare ale conducatorului auto.

Art. 181. – (1) În situatia în care fapta a fost constatata cu ajutorul unui mijloc tehnic certificat sau mijloc tehnic omologat si verificat metrologic, politistul rutier încheie un proces verbal de constatare a contraventiei potrivit modelului prevazut în anexa nr.1D, dupa prelucrarea înregistrarilor si stabilirea identitatii conducatorului de vehicul.

Puteti depune plangerea sub aceasta forma sau o mai puteti ajusta in privinta dovezii video ce trebuia sa o prezinte ag. constatator.
Oricum la proces politia va fi nevoita sa prezinte toate dovezile, verificarea metrologica a aparatului radar, omologarea acestuia, plansele foto, autorizatia operatorului radar.
Depinde si peste ce judecator nimeriti, unii iau in considerare faptul ca procesul verbal nu este intocmit de catre agentul care a constatat contraventia asa cum prevede legislatia, altii nu.
Cred ca trebuie "mers" si pe acest motiv, al intocmirii de catre alt politist rutier decat cel are a constatat contraventia, cel care a constatat fiind, logic, operatorul radar.

OUG195
Art. 180. – (1) În cazul în care constata încalcari ale normelor rutiere, agentul constatator încheie un proces-verbal de constatare a contraventiei, (...)"

Multi au castigat cu aceasta motivatie.

Pentru alte motive care pot conduce la anularea procesului verbal gasiti informatii aici
www.avocatnet.ro/content/art...
Multumesc frumos pentru raspuns.