Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... pensie de intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

pensie de intretinere

Tatal meu primea o pensie de intretinere din partea unei persoane care l-a batut cu cativa ani in urma.Acum tatal a decedat si in mod normal nu ar mai trebui sa primeasca pensia,dar persoana respectiva trebuia sa-i restituie o suma din urma care era esalonata pe 19 luni incepand cu luna septembrie 2011,a apucat sa ia 3 luni iar dupa decesul din decembrie au ramas inca 16 transe,banii veneau pe cupon de la casa de pensii si persoanei i se retinea din pensie.banii au venit dar nu-i putem ridica de la posta.Ce putem face pentru a ridica acesti bani,noi fiind 3 frati,dar nu am facut succesiune de mostenire?
Trebuie sa faceti la un notariat un certificat de mostenitor, cu care dovediti calitatea de mostenitori.Cu acest act va prezentati la oficiul postal sa ii ridicati