avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 423 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulentul de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulentul de insertie

buna seara,
sunt in ingrijire copil pana la 3 ani mai am 8 luni de indemnizatie si as vrea sa ma angajez la o alta firma nu sa ma intorc la cei de la care am intrat in cic. m-ar interesa daca as beneficia de acel stimulent de 100 lei pana cand implineste fetita 3 ani si daca alocatia fetitei o sa fie 200 lei sau 42 lei.
Cel mai recent răspuns: Diana2209 , utilizator 21:40, 27 Ianuarie 2012
1. Puteti sa reluati activitatea unde doriti dvs. dar sa va rezolvati incheierea CIM si cu fostul angajator.

2. Daca va reluati activitatea veti beneficia de stimulentul de insertie de 100 lei lunar pana va implini copilul 3 ani.

3. De asemenea alocatia de stat pentru copii va fi in suma de 200 lei lunar pana va implini copilul 3 ani.
tudorvaleriu a scris:

1. Puteti sa reluati activitatea unde doriti dvs. dar sa va rezolvati incheierea CIM si cu fostul angajator.

2. Daca va reluati activitatea veti beneficia de stimulentul de insertie de 100 lei lunar pana va implini copilul 3 ani.

3. De asemenea alocatia de stat pentru copii va fi in suma de 200 lei lunar pana va implini copilul 3 ani.


Va multumesc. Incheierea CIM cu angajatorul e primul lucru pe care il fac. Nu stiam daca primesc stimulentul de 100 lei si alocatia de 200 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stimulentul de insertie daca reiau activitatea din ccc Fulg Fulg Am nascut in 10septembrie 2012. Am optat pentru Concediu ingrijire copil pentru 2 ani. In data de 9 august 2014 ma intorc la serviciu. Sotul nu-si ia concediul ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil 77way 77way Buna seara. Am nascut pe 14 decembrie 2010 si pe 1 decembrie 2012 ma intorc la serviciu. Spuneti-mi va rog daca mai primesc indemnizatie in luna decembrie? Si ... (vezi toată discuția)
Concediul de crestere al copilului si contractul de munca in strainatate victoriavic victoriavic Sunt in concediu de crestere al copilului pentru doi ani ( am deja 1 an implinit din 2 ) si doresc sa plec in strainatate cu contract de munca printr-o ... (vezi toată discuția)