Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulentul de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulentul de insertie

buna seara,
sunt in ingrijire copil pana la 3 ani mai am 8 luni de indemnizatie si as vrea sa ma angajez la o alta firma nu sa ma intorc la cei de la care am intrat in cic. m-ar interesa daca as beneficia de acel stimulent de 100 lei pana cand implineste fetita 3 ani si daca alocatia fetitei o sa fie 200 lei sau 42 lei.
1. Puteti sa reluati activitatea unde doriti dvs. dar sa va rezolvati incheierea CIM si cu fostul angajator.

2. Daca va reluati activitatea veti beneficia de stimulentul de insertie de 100 lei lunar pana va implini copilul 3 ani.

3. De asemenea alocatia de stat pentru copii va fi in suma de 200 lei lunar pana va implini copilul 3 ani.
tudorvaleriu a scris:

1. Puteti sa reluati activitatea unde doriti dvs. dar sa va rezolvati incheierea CIM si cu fostul angajator.

2. Daca va reluati activitatea veti beneficia de stimulentul de insertie de 100 lei lunar pana va implini copilul 3 ani.

3. De asemenea alocatia de stat pentru copii va fi in suma de 200 lei lunar pana va implini copilul 3 ani.

Va multumesc. Incheierea CIM cu angajatorul e primul lucru pe care il fac. Nu stiam daca primesc stimulentul de 100 lei si alocatia de 200 lei.