Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Conditii de acordare a indemnizatiei de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Conditii de acordare a indemnizatiei de somaj

se acorda somaj la un contract pe perioda nedeterminata ?
Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie sa indepliniti conditiile:
- sa va inceteze contractul individual de munca (CIM) din motive neimputabile dvs. (indiferent ca este pe perioada determinata sau nedeterminata);
- in ultimele 24 de luni sa aveti 12 luni stagiu de cotizare la somaj.
ce conditii trebuiesc indeplinite sa intri din ccc direct in somaj trebuie sa fiid emis de la lucrul sau iti poti da demisia?
1. Nu se poate intra direct din CCC in somaj.

2. - Inainte de terminarea CCC faceti cerere catre angajator sa va inceteze suspendarea CIM si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM.
- Daca angajatorul a desfiinta sau va desfiinta locul dvs. de munca atunci va concediaza cu art.65 din Codul muncii (desfiintarea postului) si veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.
- Concedierea inseamna sa va acorde un preaviz de 20 de zile lucratoare perioada in care veti merge la serviciu in program normal de lucru.
- Angajatorul poate renunta la prezenta dvs. la lucru in perioada de preaviz dar trebuie sa va ponteze si sa va plateasca.

3. daca demisionati nu veti putea beneficia de indemnizatie de somaj.