Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit IMPOZIT PROFIT
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

IMPOZIT PROFIT

Va rog sa ma ajutati in problema legata de imp profit.
Am avut control de fond pana la 30.09.2011 si in urma controlului s-a stabilit un anumit impozit de plata suplimentar care a fost achitata si o pierdere fiscala de recuperat pentru exercitiul viitor in val de 47.387.
In dec ma inchid cu sold creditor 121 de 64055 , ch neded in val de 52251 profit impozabil de 111306 si un impozit de plata de 18609.
Aferent celor trei trim imp este de 14971 rezultand ptr trim IV un impozit de 3638.
Aceasta suma am contabilizat-o in 691=441 dar nu am declarat nimic ptr ca vreau de depun 101 in februarie.
Intrebarea si rugamintea mea este cum fac eu 101 tinand cont de pierderea din anii precedenti si 411 se va modifica in functie de rezultatul din 101? Adica fac din nou contare in februarie sau nu trebuia sa o fac in decembrie?
La calculul impozitului din 2011 trebuie sa tineti ct de pierderea fiscala din perioada precedenta atit in decl 101 cit si in calculele pe care le faceti anterior intocmirii decl 101.

Valoarea "impozit pe profit datorat" din decl 101 trebuie sa fie egala cu suma din total sume ct 691.
MERSI
POATE SA-MI DEA CINEVA O MONOGRAFIE CONTABILA INCHIDERE EXERCITIU FINANCIAT PE PROFIT SI DIN ANII PRECENTI ACOPERIRE PIERDERE?