Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Clauza abuziva
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Clauza abuziva

Intr-un contract de prestari servicii, se pot interpreta ca ar fi abuzive aceste clauze ?
-Durata: "pana la realizarea scopului urmarit de parti in acest contract" - "Partile sunt de acord ca in cazul decesului beneficiarului, obligatiile asumate de acesta trec automat asupra mostenitorilor legali la acceptarea mostenirii "
Se poate vorbi de clauze abuzive doar in privinta contractelor incheiate intre comercianti si consumatori.
Intr-un astfel de contract, este considerata clauza abuziva acea clauza care nu a fost negociata direct cu consumatorul daca, prin ea insasi sau impreuna cu alte prevederi din contract, creeaza, in detrimentul consumatorului si contrar cerintelor bunei-credinte, un dezechilibru semnificativ intre drepturile si obligatiile partilor.
O clauza contractuala va fi considerata ca nefiind negociata direct cu consumatorul daca aceasta a fost stabilita fara a da posibilitate consumatorului sa influenteze natura ei, cum ar fi contractele standard preformulate sau conditiile generale de vanzare practicate de comercianti pe piata produsului sau serviciului respectiv (art.4 din Legea nr.193/2000).