Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plangere penala- o situatie ciudata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plangere penala- o situatie ciudata

Buna seara. Am urmatoarea problema: am formulat o plangere penala impotriva lui x in anul 2007. Plangerea s-a solutionat de prim procurorul de pe langa judecatoria Oradea in luna iulie 2009, emitinadu-se rezolutia. Impotriva rezolutiei, in termenul legal de 20 de zile am formulat plangere la instanta. Neavand avocat am depus-o la instanta. Insa instanta a trimis-o spre competenta solutionare la prim procurorul de pe langa Tribunalul Bihor. Prim procurorul de pe langa tribunalul Bihor a solutionat plangerea mea in luna decembrie 2009 si a comunicat rezolutia la o adresa gresita. Eu am aflat de aceasta rezolutie si unde anume a fost comunicata abia luna asta , adica in ianuarie 2012, cand am fosta la Oradea sa intreb ce s-a mai intamplat in dosar, nestiind de toate aceste probleme pentru ca pe adresa mea, indicata in plangere nu mi s-a comunicat nimic. Mentionez ca locuiesc in Bucuresti.
Nu mica mi-a fost mirarea cand am aflat ca dosarul e solutionat inca din 2009..si cand am vazut ca rezolutia prim procurorului de pe langa tribunalul bihor a fost si comunicata gresit si nici nu a intrat in fondul problemei considerand plangerea mea formulata impotriva rezolutiei procurorului de pe langa judecatoria ca fiind tardiva, desi eu am dovezi , si anume chitantele postale ca am trimis-o in termen.

Intrebare: mai pot sa fac acum ceva? Mentionez ca am lasat la dosarul de la parchetul de pe langa tribunalul bihor o cerere de copii xerox in care am mentionat ca vreau copie dupa rezolutie, in data de 20.01.2012.

Se mai poate face ceva? Si ce anume? Pot sa ma consider in termenul de 20 de zile si sa fac plangere impotriva rezolutiei prim procurorului din parchetul de pe langa tribunalul bihor? Cui adresez aceasta plangere?

Multumesc.
da, daca mai aveti dovezile ca ati formulat plangerea in termen si primprocurorul nu a intrat in fond apreciind doar pe tardivitate, puteti face cerere de repunere in termenul de 20 zile si sa cereti reexaminarea cauzei de catre instanta
avocatPetre a scris:

da, daca mai aveti dovezile ca ati formulat plangerea in termen si primprocurorul nu a intrat in fond apreciind doar pe tardivitate, puteti face cerere de repunere in termenul de 20 zile si sa cereti reexaminarea cauzei de catre instanta

si cui adresez aceasta plangere? instantei Tribunalului Bihor? sau prim procurorului de la parchetul de pe langa curtea de apel oradea?

Nu.!!!
Poate o alta plangere.
avocat-consult a scris:

Nu.!!!
Poate o alta plangere.

Ma scuzati...nu am inteles NU-ul dvs...!? dvs. spuneti ca nu mai pot face nimic?
Faceţi plângere la judecătorie, iar când se va pune problema tardivităţii, arătaţi (şi probaţi !) că răspunsul prim-procurorului v-a fost comunicat la o adresă greşită.