avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cine ma poate ajuta
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cine ma poate ajuta

buna am si eu o intrebare in 2010 am recunoscut un copil care nu este copilul meu biologic , daca mama biologica isi da acordul ca si sotia mea sa infieze copilul trebuie sa facem si testul de paternitate sau nu este necesar,ms
Cel mai recent răspuns: luise , utilizator 20:58, 11 Februarie 2012
Nu sunteti obligat sa faceti testul de paternitate daca ati recunoscut copilul.
sigur nu este nici o problema , daca sotia mea doreste sa infieze copilul recunoscut de mine inafara casatoriei copil care nu este al meu biologic ,daca mama isi da acordul atunci sotia mea il poate infia
As zice sa procedati altfel.. sa cereti intai ca acest copil sa aiba domiciliul la dvs si ca autoritatea parinteasca sa fie exercitata doar de dvs si abia peste o vreme sa incepeti un proces de adoptie ( sa fie adoptata de sotie cu acordul mamei biologice).
Oricine interesat poate contesta recunoasterea paternitatii, daca se va intampla, se ajunge la test
da multumesc de raspuns daca mama contesta paternitatea atunci trebuie sa suporte si toate costurile pentru testul adn,ma indoiesc sa poata sa-si permita un asemenea cost

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stabilire paternitate-test adn denis2012 denis2012 Buna ziua,as vrea sa stiu daca tatal meu are acelasi adn ca al meu,cum pot face sa aflu daca el nu doreste sa faca analizele de sange?nu avem acelasi nume ... (vezi toată discuția)
Test adn lulu-lulu lulu-lulu buna sotul meu a recunoscut acum 1 an ii ro un copil pe numele lui, sotul meu nu este cetatean ro acum dupa 1 an vrem sa cerem testul adn copilul este ii tara ... (vezi toată discuția)
Cererea efectuãrii testului de paternitate dupa 14 ani paramore paramore Bună! Se poate cere de către tată efectuarea unui test de paternitate dacă minorul a împlinit deja vârsta de 14 ani? Copilul a fost conceput ... (vezi toată discuția)