Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cine ma poate ajuta
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cine ma poate ajuta

buna am si eu o intrebare in 2010 am recunoscut un copil care nu este copilul meu biologic , daca mama biologica isi da acordul ca si sotia mea sa infieze copilul trebuie sa facem si testul de paternitate sau nu este necesar,ms
Nu sunteti obligat sa faceti testul de paternitate daca ati recunoscut copilul.
sigur nu este nici o problema , daca sotia mea doreste sa infieze copilul recunoscut de mine inafara casatoriei copil care nu este al meu biologic ,daca mama isi da acordul atunci sotia mea il poate infia
As zice sa procedati altfel.. sa cereti intai ca acest copil sa aiba domiciliul la dvs si ca autoritatea parinteasca sa fie exercitata doar de dvs si abia peste o vreme sa incepeti un proces de adoptie ( sa fie adoptata de sotie cu acordul mamei biologice).
Oricine interesat poate contesta recunoasterea paternitatii, daca se va intampla, se ajunge la test
da multumesc de raspuns daca mama contesta paternitatea atunci trebuie sa suporte si toate costurile pentru testul adn,ma indoiesc sa poata sa-si permita un asemenea cost