Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Respingere exceptie tardivitate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Respingere exceptie tardivitate

Poate cineva sa ma ajute si sa-mi explice mai pe inteles ce inseamna solutia data mai jos?

"Respinge excepţia tardivităţii cererii reconvenţionale. Respinge excepţia prescripţiei dreptului la acţiune. Respinge excepţia nulităţii cererii reconvenţionale. Admite obiecţiunile formulate şi se va emite adresă către expert pentru a răspunde la obiecţiunile formulate."
Ce parte sunteti in proces ?Reclamant sau parat?
reclamant
Partea adversa a depus cerere reconventionala, pe care instanta a apreciat ca a fost depusa in termen - cu 5 zile inainte de prima zi de infatisare - si v-a respins exceptia tardivitatii invocata de dvs, prin aparator, cu siguranta.Analizand si exceptia prescrierii dr la actiune invocata de partea adversa fata de actiunea dvs, instanta constata ca e facuta in termenul de prescriptie general de 3 ani, sau special, in functie de natura dreptului.In consecinta, respingand aceste exceptii s-a trecut la probe si s-a inaintat o adresa catre un expert desemnat in cauza.
multumesc mult pt raspuns. puteti sa-mi spuneti ce inseamna cerere reconventionala ?
maria1413, utilizator
Se formuleaza atunci cand si paratul are pretentii de la reclamant.