avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 836 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... nelamuriri partaj
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

nelamuriri partaj

Buna seara,
Am si eu cateva nelamuriri.
Dupa divort nu s-a facut partajul si nici nu se ajunge la o intelegere sa se faca de comun acord.
In momentul in care se depune la instanta actiunea de partaj trebuie depus si procesul verbal de inventariere a bunurilor?
Se pune in discutie un apartament si credite de nevoi personale care eu am poprire pe venituri, iar fostul nu vrea sa contribuie la plata lor, in contract fiind coplatitor ( creditele fiind facute pe cumulat).
Taxa de timbru se calculeaza de catre instanta doar pentru valoarea apartamentului sau si pentru valoarea creditelor?
Si inca o nelamurire, treceam pe la adresa de domiciliu cand puteam pentru corespondenta si pentru a -mi lua lucrurile personale, in cele mai multe situatii nu era cineva acasa, iar fostul a schimbat yala.
Avea acest drept sa schimbe yala daca partartajul nu a fost facut, si ce poate pati?
multumesc anticipat,
o seara buna!
Cel mai recent răspuns: Georgeta Anghel (Rusu) , Avocat 08:48, 28 Ianuarie 2012
In momentul in care se depune la instanta actiunea de partaj trebuie depus si procesul verbal de inventariere a bunurilor?
R: este bine sa fie depus si inventarul bunurilor a caror partajare se solicita.

Se pune in discutie un apartament si credite de nevoi personale care eu am poprire pe venituri, iar fostul nu vrea sa contribuie la plata lor, in contract fiind coplatitor ( creditele fiind facute pe cumulat).
Taxa de timbru se calculeaza de catre instanta doar pentru valoarea apartamentului sau si pentru valoarea creditelor?
R: taxa de timbru se calculaeaza la valoarea masei partajabile....deci si pentru valoarea creditelor...intrucat banii i-ati folosit..in comun.

Si inca o nelamurire, treceam pe la adresa de domiciliu cand puteam pentru corespondenta si pentru a -mi lua lucrurile personale, in cele mai multe situatii nu era cineva acasa, iar fostul a schimbat yala.
Avea acest drept sa schimbe yala daca partartajul nu a fost facut, si ce poate pati?

R: Daca dvs ati parasit locuinta comuna, este firesc sa-si ia si el niste masuri de precautie, pentru a nu-i fi invadata intimitatea.

Puteti sa depuneti plangere penala pentru furt intre soti, daca instraineaza bunuri mobile comune.
Buna seara!
1.Da, ar fi bine sa aveti un proces verbal de inventariere a bunurilor.
2.Actiunile si cererile evaluabile in bani, introduse la instantele judecatoresti, se taxeaza .
multumesc pentru raspuns,
Nu mi se pare normal din punctul meu de vedere sa schimbe yala, atata timp cat am si eu dreptul conform legii la 1/2 din valoarea masei partajabile.
Mai mult decat atat l-am gasit in casa si cu persoane de sex feminin. Ce face acolo una vine alta pleaca? Nu vrea sa facem partajul dar in schimb se foloseste toate bunurile care au fost dobandite in timpul casatoriei. Ce lege ii da dreptul?
Repet nu am luat din casa decat hainele mele personale, iar in schimb platesc si creditele din timpul casatoriei.
Ce sa inteleg ca unul are numai drepturi, iar celalalt are numai obligatii?
O seara buna!
Stimata doamna, plecand din apartament v-ati asumat niste riscuri. Sunteti proprietara, insa starea dvs este cea a divortului si partajului, care genereaza neplaceri.
Daca ati ales sa plecati , ati ales sa si luptati sa obtineti ceea ce vi se cuvine.
In privinta accesului unor alte persoane de sex feminin in locuinta, numita pana acum ceva timp, domiciliul comun, doar o lege a bunul simt i-ar putea interzice sotului sa primeasca astfel de persoane.
Acceptati efectele plecarii dvs, si luptati sa obtineti jumatatea dvs
Ultima modificare: Sâmbătă, 28 Ianuarie 2012
Georgeta Anghel (Rusu), Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum sa fac iriss_69 iriss_69 Eu sunt divortata din 2007 dar nu am facut partajul. Fostul meu sot a schimbat yala la apartament. Apartamentul a fost cumparat in timpul casatoriei, iar ... (vezi toată discuția)
Pasii de parcurs pt. un partaj de comun acord si costul acestuia mihaela1276 mihaela1276 Buna ziua, Eu si fostul sot am achizitionat in timpul casatoriei doua apartamente prin credit ipotecar. Unul a fost deja achitat integral. M-am inteles cu ... (vezi toată discuția)
Cost partaj gabriela_munteanu gabriela_munteanu Buna ziua. Daca se doreste un partaj dar fostii soti nu se inteleg asupra bunurilor si se ajunge la instanta, care ar fi costurile?Am inteles ca se pune un ... (vezi toată discuția)