Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... asociatie de proprietari - probleme cu administratorul
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

asociatie de proprietari - probleme cu administratorul

buna seara as dori sa ma ajutati cu un raspuns intrucat problema care o am se confrunta cred majoritatea oamenilor locuiesc in constanta sunt pensionara cu o pensie de urmas in luna noiembrie factura la caldura mi-a venit 510 ron consum apa rece 6 m si apa calda 8 m total factura 740 ron am repartitoare la calorifer consum pe luna noiembrie nu am avut nu am dat drumul deci era 0 am platit in 2 transe factura 300 ron si a 2 oara 436 ron am chitanta administratora mi-a zisca mai am de plata inca 350 ron cand am intrebat administratora de ce am de plata caldura pe luna noiembrie a zis ca a trecut ea din oficiu cum e posibil asa ceva in luna decembrie am dat drumul la repartitoare mi-a zis ca pe luna noiembrie nu am reducere ca nu am completat formulare pentru reducere si pentru luna decembrie nu este sigura daca beneficiez as dori sa stiu undepot face reclamatie daca mai exista in tara noastra asa ceva ca nu e posibil fara consum sa platesc 510 ron cu consum 0 va multumsc pentru intelegere si pentru raspuns
faceti o sesizare la Oficiul pentr protectia consiumatorilor si la Uniunea Asociatiilor de proprietari din Constanta..Poate se ridica dreptul de practica, unor asemenea specimene...de administratori
bioenergeta a scris:

faceti o sesizare la Oficiul pentr protectia consiumatorilor si la Uniunea Asociatiilor de proprietari din Constanta..Poate se ridica dreptul de practica, unor asemenea specimene...de administratori

1-Autoritatea Nationala pentru protectia consumatorului,prin comisariatele locale,nu are autoritatea si limita de competenta sa solutioneze diferende/litigii existente la nivelul asociatiilor de proprietari
2-Uniunea asociatiilor de proprietari locala ,nu se implica de fel in solutionarea nici macar a litigiilor existente intre asociatia de proprietari si terti,mai putin in litigiile existente intre administrator de imobil si proprietari
3-Daca va aflati in termen de 10 zile de la afisarea listei de plata ,in temeiul disp art 12 A c) si d) din HG nr 1588/2007 contestati valoarea la presedintele de asociatie de proprietari
Presedintele de asociatie detine obligatia legala sa raspunda la contestatie in termen de 7 zile
Daca intampinati dezinteres sau refuz de raspuns,din partea presedintelui de asociatie,
sesizati oficial servciul specializat din primaria locala