avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 307 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita-prescriptie
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita-prescriptie

Buna ziua. Am avut un credit luat la un IFN si la care am platit ratele pana in 2009. Acest IFN a cesionat creditul unei firme de recuperari creante. Aceasta firma a adaugat la creditul cesionat penalizari foarte mari. Avand in vedere ca acest credit a fost declarat exigibil, daca m-am exprimat corect, se pot pune aceste penalizari? Am primit scrisori de la firma de recuperare cu notificare pentru plata creditului dar nici una cu confirmare de primire. La 5000 ron s-au adaugat penalizari de 3500 ron. Este corect?
Eu sunt in concediu crestere copil 2 ani si singurul venit este indemnizatia pentru cresterea copilului si alocatia copilului, bani pe care mi-i aduce postasul acasa. . Pot fi executata silit daca nu am bunuri mobile si nici imobile pe numele meu? Cand se prescrie datoria?
Avand in vedere ca toate scrisorile nu au fost trimise cu confirmare de primire si mi-au trimis si vreo doua email-uri, pe care le-am citit, datoria se poate prescrie daca nu am platit nimic din 2009?
Va multumesc pentru raspunsuri.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 17:18, 28 Ianuarie 2012
Penalizarile se calculeaza in baza contractului pe care l-ati semnat.
Din ce ziceti, deocamdata nu au ce executa silit, indemnizatia de crestere copil nu e un venit urmaribil.
Cel putin pana la sfarsitul anului asta, e prematur sa vb de prescriptie

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prescris sau nu? ContSters250577 ContSters250577 Buna ziua. Supun atentiei dvs, urmatorul caz. In data de 23.01.2008, am contractat un credit in valoare de 8900 lei pe 120 luni.Pana in data de 19.04.2009 ... (vezi toată discuția)
Prescriptie credit rms2014 rms2014 Buna, In 2007 am facut un credit de nevoi personale cu rate pe 10 ani. In 2009 dupa ce miam pierdut locul de munca am platit pentru ultima data in luna martie ... (vezi toată discuția)
Somatie executor - contestatie prescriptie facuta in termen legal Gabi-007 Gabi-007 O sa intru direct in subiect si o sa va spun ca in anul [b]2006[/b] am luat un credit de nevoi personale - [b]6000 de euro[/b] -, cu buletinul, de la o ... (vezi toată discuția)