Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Facturare apa contoare verificate si neverificate ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Facturare apa contoare verificate si neverificate metrologic

La o scara de bloc o parte din proprietari au contoare noi sau verificate metrologic iar alta parte nu.Cum facturez apa potabila si pierderile de apa?
De unde ati luat baremurile de apa?
Noi am stabilit inca de acum patru ani sa repatizam cate sapte metri cubi de persoana celor care nu le cunoastem indexul, indiferent de motiv, conform regulamentului propriu de gestionare a consumului de apa.
Facem regularizarea in urmatoarele luni cand se citeste indexul.
@elga50
Baremurile de apa rece 5,1 mc si apa calda 3,3 mc (total 8,4 mc) le-am luat din Ord. MLPAT nr.29/N din 1993 si Ord. ANRSC 343/2010.
In Ordinul 343/2010 se vorbeste numai despre 3.3 mc / pers / luna, dar nu am gasit baremul pentru apa rece.
Si eu stiam de aceste baremuri, dar ele erau prezentate in niste Norme care nu au mai fost definitivate, aprobate si publicate.
Doamna @elga cand intrebase dl Adrian daca au fost aprobate aceste norme ati spus ca sunt anexe ale ordinului 343.