avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 244 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... pensie privata dedudtibilitate PFA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

pensie privata dedudtibilitate PFA

Buna Ziua,

Actualele modificari legislative permit deductibilitatea pensiei private in limita a euro/an si in cazul Pfa -profesie independenta ?? ( deci in nume propriu )
Pina in prezent acestea nu erau deductibile... ???

multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: xerxes , utilizator 11:07, 28 Ianuarie 2012
contributiile la pensiile private sunt deductibile numai pentru angajati in limita a 400 euro anual pentru fiecare persoana (deci nu pentru titularul PFA)
aceasta prevedere legala era valabila si inainte de 2012.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deducere asigurare cristian_conea cristian_conea Am incheiat anul acesta o [b]POLITA DE ASIGURARE DE VIATA LEGATA DE FONDURI DE INVESTITII - Tarif Z10R[/b] (asigurare + economisire) si mi s-a spus ca primele ... (vezi toată discuția)
"pensie privata pfa" coltex coltex Va rog sa-mi spuneti daca pensia privata la un PFA taxi este deductibila, adica o pot trece pe cheltuieli in registru? Multumesc. (vezi toată discuția)
Pensie facultativa pfa mihaela.mm mihaela.mm AM 45 DE ANI, SUNT PFA IN REGIM REAL SI DORESC SA BENEFICIEZ DE O PENSIE PRIVATA. PENTRU PFA ESTE ACEASTA O CHELTUIALA DEDUCTIBILA FISCAL IN LIMITA ... (vezi toată discuția)