Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... pensie privata dedudtibilitate PFA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

pensie privata dedudtibilitate PFA

Buna Ziua,

Actualele modificari legislative permit deductibilitatea pensiei private in limita a euro/an si in cazul Pfa -profesie independenta ?? ( deci in nume propriu )
Pina in prezent acestea nu erau deductibile... ???

multumesc anticipat!
contributiile la pensiile private sunt deductibile numai pentru angajati in limita a 400 euro anual pentru fiecare persoana (deci nu pentru titularul PFA)
aceasta prevedere legala era valabila si inainte de 2012.