Forum Discuţii juridice Executare silită poprire pensie
Discuție deschisă în Executare silită

poprire pensie

buna ziua! as dori sa pun o intrebare si mi-ar fi de mare ajutor un raspuns de la un avocat. In cazul in care am girat pe cineva cu adeverinta de salariu,ulterior am iesit la pensie,mi se pot face retineri din pensie daca persoana pe care am girat-o nu plateste creditul? multumesc
da, o treime din pensie cel mult... daca este mai mult puteti face contestatie la poprire
multumesc mult pentru raspuns! in cazul in care din aceasta pensie se plateste o pensie de intretinere cat se mai poate retine pentru credit?
daca din pensie plateste pensie de intretinere, se va retine 1/3. Daca din pensie i se retine acea pensie de intretinere, se va retine in total pana la jumatate din pensie, nu mai mult.