Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cine plateste datoria la intretinere?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cine plateste datoria la intretinere?

Buna seara.
Am vandut in iunie 2011 un apartament in Constanta, si am plecat de atunci din tara. Am fost informata ca noii proprietari nu s-au inregistrat la Asociatia de proprietari cu contractul de vanzare-cumparare, si au datorii in jur de 2000 lei. Administratorul considera ca eu inca sunt proprietara si doreste sa depuna plangere pentru recuperarea datoriei, impotriva mea. Ce este de facut?
buna seara ,
comunicatii adm as.o copie de pe contractul de vinzare cumparare si se linistete in privinta proprietarului ,
Daca va dau in judecata, invocati exceptia lipsei calitatii procesual pasive.
Oricum, instantele din Constanta au inceput sa solicite asociatiilor de proprietari dovada ca paratul este proprietar, sub sanctiunea ridicarii din oficiu a exceptiei.
Art 20 din l nr 230/2007 (1)Proprietarii care isi instraineaza apartamentele sau spatiile cu alta destinatie decat acea de locuinta sunt obligati ca la intocmirea formelor de instrainare sa faca dovada achitarii la zi a cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari
(2) Notarii publici nu vor autentifica actele de instrainare fara o adeverinta din partea asociatiei de proprietari,care sa reprezinte dovada achitarii la zi a cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari,eliberata in original sub semnatura presedintelui si a administratorului asociatiei de proprietari,cu precizarea numelui si prenumelui acestora,
si cu stampila asociatiei de proprietari
Actele de instrainare incheiate cu nerespectarea acestei obligatii sunt nule de drept

Ati respectat prevederea mentionata?
Daca asociatia de proprietari nu a fost informata despre instrainarea apartamentului si nu a emis dovada de achitare la zi a obligatiilor dvs de intretinere,pe cale de consecinta ,in temeiul disp art 20 (2) din Legea nr 230/2007 actul de instrainare este nul de drept,
respectiv dvs continuati sa fiti proprietarul apartamentului,care a acumulat restante reprezentand cotele individuale de intretinere aferent perioada iulie2011-ianuarie 2012
Cu scopul recuperarii sumelor neachitate perioada mentionata, asociatia de proprietari este indreptatita in temeiul disp art 50 din legea nr 230/2007 sa va actioneze in justitie
Apartamentul nu s-a putut vinde fara ca asociatia de proprietari sa aiba cunostinta de aceasta tranzactie. De altfel, vanzarea se putea face numai dupa ce asociatia de proprietari certifica printr-un act ca acel bun imobilar nu este grevat de sarcini(datorii catre asociatie), act ce era prezentatat notarului public care emitea autentifica si emitea actul de vanzare-cumparare!
Multumesc foarte mult! Pentru a vinde apartamentul, am luat de la administrator acea adeverinta care arata ca mi-am achitat la zi toate obligatiile, si asociatia a fost informata ca vand. Altfel, dupa cum mi s-a raspuns si aici, nici nu putea notarul sa perfecteze actele de vanzare-cumparare. O sa incerc sa ii trimit administratorului o copie, daca asta ajuta la rezolvarea problemei.
Toate cele bune, mi-ati fost de ajutor!