Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda pentru nedeszapezirea trotuarelor si ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda pentru nedeszapezirea trotuarelor si carosabilului

exista vreo lege care prevede aplicarea vreunei amenzi pentru nedeszapezirea trotuarelor si carosabilului? cui se aplica? celor de la primarie sau locatarilor respectivelor case sau blocuri? scuze daca am postat unde nu trebuia.
alinarms, utilizator
exista o hotarare a Consiliului Local
În Bucuresti amenda este de 1000 de lei daca nu se dezapezeste trotoarul din fata imobilului in termen de 48 ore de la incetarea ninsorii.
Este vorba despre celebra HCL nr 22/29.03.2007
"Agentii economici care isi desfasoara activitatea,dar si asociatiile de proprietari,au obligatia de a curata zapada si gheata de pe trotoare,rigolel si parcarile de resedijnta din fata imobilelor pe care le detin sau administreaza,in maxim 24 de ore de la depunere"
HCL 22/2007 este o hotarare data de consiliul local sector 4 Bucuresti, nu pentru toata tara.
Fiecare sector si fiecare localitate care are un primar si un consiliu local, are cate o astfel de hotarare, care are fiecare alt numar, dar cu prevederi asemanatoare.
Marcel Mihalache, Avocat