Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... norme protectia muncii
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

norme protectia muncii

Va rog sa ma ajutati cu un set de norme de protectia muncii, instructiuni SSM specifice pentru un laborator privat de analize medicale! Va multumesc anticipat si ma bucur ca am intrat in cercul vostru!
La multi ani tuturor sarbatoritilor de azi!
poate va ajuta :
[ link extern ]

Informatiile sunt generale si nu se pliaza intocmai pe activitatile specifice laboratorului. Oricum,multumesc mult. Astept ceva mai complet ,daca se poate.
@61cristinel,
Din punctul meu de vedere, ceea ce soliciti tu, este urat si f. rau ptr. tine.
Meseria asta nu se face cu munca altuia !
Cum vei invata sa faci macar o evaluare de riscuri, nu mai zic de evaluare.
Nici macar nu stii ce sa ceri, deci nu stii ce ai nevoie.
Un lab. de analize medicale , are o groaza de riscuri ( cel mai mare fiind cel bilogic ) pentru care trebuie sa elaborezi instructiuni proprii, masuri de eliminare sau diminuare a riscurilor,(planul de prevenire si protectie) instructiuni de lucru, tematica de instruire, echipament de propectie etc.
Cum vei stabili toate acestea daca copy/paste de la altii ?

Daca nu-ti faci bine meseria, cineva poate sa sufere fizic, psihic, sau cei mai rau, sa moara!
Munceste, acumuleaza experienta in domeniu si...aplica, spre binele angajatorilor dar si al lucratorilor.

Sau lasa-te de mesria asta ! :acute:
Incercati la ITM (Dep. SSM) poate va ajuta cu ce doriti dvs.