avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1890 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Dreptul de retentie
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Dreptul de retentie

Buna ziua.Am rugamintea sa ma ajutati cu un raspuns la problema pe care am sa o descriu mai jos.Este vorba de o reparatie pe o polita rca.Clientul a adus masina in service pentru demararea reparatiei.Am solicitat societatii de asigurari,accept de intrare in reparatie.Acceptul de intrare in reparatie nu l-am primit scriptic,doar verbal din partea inspectorului de daune care se ocupa de acest dosar.Dupa demontarea autovehiculului am constatat si alte elemente avariate(vicii acsunse)la care am solicitat reconstatare(suplimentare).Pe parcusul demontarii,respectiv a reparatiei am solicitat mai multe astfel de reconstatari.Vreau sa mentionez faptul ca toate aceste reconstatari s-au aprobat.La finalizarea reparatiei am solicitat acceptul de plata din partea societatii de asigurari printr-un deviz detaliat ,iar dansii ne-au anuntat si pe proprietar dar si pe noi unitate reparatoare ca au unele suspiciuni cu privire la producerea evenimentului.Unitatea reparatoare are dreptul de retentie asupra autovehiculului atata timp cat nu a primit acceptul de plata???Nu era normal ca aceste suspinciuni sa intervina inaintea deschiderii dosarului de dauna???
Cel mai recent răspuns: Insurance Logistics Team , Consultant asigurari 10:22, 30 Ianuarie 2012
Dreptul de retentie este prevazut de Art. 2.495 - 2.499 - Noul Cod Civil-Cartea V. Despre obligatii-Titlu XI. Privilegiile si garantiile reale

Capitolul VI. Dreptul de retentie
Art. 2.495. (1) Cel care este dator sa remita sau sa restituie un bun poate sa il retina cat timp creditorul nu isi executa obligatia sa izvorata din acelasi raport de drept sau, dupa caz, atat timp cat creditorul nu il despagubeste pentru cheltuielile necesare si utile pe care le-a facut pentru acel bun ori pentru prejudiciile pe care bunul i le-a cauzat.
(2) Prin lege se pot stabili si alte situatii in care o persoana poate exercita un drept de retentie .
Art. 2.496. Exceptiile. (1) Dreptul de retentie nu poate fi exercitat daca detinerea bunului provine dintr-o fapta ilicita, este abuziva ori nelegala sau daca bunul nu este susceptibil de urmarire silita.
(2) Dreptul de retentie nu poate fi invocat de catre posesorul de rea-credinta decat in cazurile anume prevazute de lege .

Dvs nu detineti calitatea de creditor in raport cu unitatea service auto,astfel incat nu dvs aveti obligatia sa achitati c/v reparatii ci firma de asigurare
Dosarul de dauna a fost deschis la momentul realizari primei vizualizari a pagubelor,
anterior demontarii si redemontarii care au evidentiat si alte componente sau sisteme afectate in urma evenimentului rutier
Daca va referiti strict la refuzul de eliberare vehicul de catre unitatea service,este o practicata curenta datorata greutatilor de comunicare si de verificare intre service si asigurator
Buna ziua.In cazul de fata unitatea reparatoare a efectuat reparatia asupra autoturismului amintit iar costurile reparatiei nu sunt deloc de neglijat.Vreau sa va intreb daca unitatea reparatoare poate sau nu retine autovehiculul pana la obtinerea unui rapsuns din partea societatii de asigurare?Ce se poate face in cazul in care retinerea autovehiculului este ilegala?Societatea de asigurari nu ofera un raspuns pozitiv in legatura cu efectuarea platii si nici proprietarul masinii nu este dispus sa suporte costurile reparatiei?Eu,unitate reparatoare am efectuat o reparatie pe care nu o va suporta niciuna din taberele mai sus amintite..Ce pot face in cazul de fata???
Problema dumneavoastra este cat se poate de simpla...
Factura pe care o emiteti este pe numele proprietarului autoturismului... de aici aveti 2 variante...
a) asiguratorul da accept de plata si platesc factura in baza dosarului de dauna deschis la societatea lor
b) proprietarul plateste factura ca sa isi preia masina si este ulterior despagubit de societatea de asigurari sau se va judeca cu acestia pentru obtinerea despagubirii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Raspuns accept plata grandanat grandanat Masina este reparata, iar service-ul asteapta acceptul asiguratorului cu privire la plata. In cat timp este obligat asiguratorul sa dea acest raspuns ? (vezi toată discuția)
Probleme asigurare casco firma nu vrea sa plateasca ioshi ioshi Motivul invocat de asigurator (Aliantz Tiriac) este acela ca la inspectia de risc automobilul era deja avariat si din acest motiv nu se poate deconta o parte ... (vezi toată discuția)
Decontare reparatie asirom xp-kry xp-kry In luna martie 2015 in urma unui accident rutier, masina firmei ( condusa de un salariat ) este avariata . Vinovat de producerea accidentului este celalalt ... (vezi toată discuția)